top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Remeselníci oživili historické centrum mesta

Jarmok bez remeselníkov s originálnymi výrobkami by nebol pravým tradičným jarmokom. Živá prezentácia ľudových remesiel a domácich výrobkov z rôznych kútov Slovenska bola tentoraz premiestnená priamo na Námestie sv. Mikuláša.


Tradičnú ľudovú kultúru predviedlo a svojou tvorbou jarmočnú náladu spestrilo 62 remeselníkov. Predstavili tradičné remeslá ako rezbárstvo, medovnikárstvo, kováčstvo, košikárstvo, šperkárstvo, výroba keramiky či spracovanie kože a mnoho ďalších.

Návštevníci jarmoku mali možnosť si nielen vyhotovené výrobky zakúpiť, ale zakúsiť aj čo - to z tajov remeselnej výroby.


Remeslu sa venujú desiatky rokov

„Prišiel som predviesť kováčske remeslo, ktorému som sa vyučil a príležitostne venoval 20 rokov. Od roku 2018 som sa k remeslu opäť vrátil a na 29. Ľubovnianskom jarmoku som chcel návštevníkom priblížiť výrobu jednoduchých predmetov ako podkovičky či srdiečka,“ priblížil umelecký kováč Michal Prypoň z Kežmarku. Ako s úsmevom dopovedal, kým to pri jeho stánku veľmi nedymilo, tak sa jarmočníci pristavovali a obdivovali náročnú prácu, z ktorej ale vzišli nádherné umelecké diela.


Aj dielňa umeleckého brašnára ponúkla návštevníkom spoznať staré tradičné slovenské remeslo a pokochať sa výrobkami z kože, ako sú opasky či rôzne tašky. „Venujem sa tomuto remeslu zhruba 30 rokov, návrhy výrobkov si sám vymýšľam. Chodím tu opakovane, je tu veľmi dobrá organizácia a páči sa mi aj to, že ulička remesiel je premiestnená priamo na námestie, je to otvorenejšie a ľudia sa vedia lepšie pohybovať,“ uviedol Róbert Mižov z Košíc.


Stálicou je aj Marta Grichová s manželom, ktorí cestujú zo Spišskej Belej a ponúkajú vlastné výrobky z dreva. „K tomuto remeslu nás priviedol náš syn, ktorý sa začal učiť za stolára, nakúpili sme mu potrebné vybavenie, ale nechal to, a tak sme si to s manželom najskôr zo zábavy vyskúšali a dnes to už ťaháme 25 rokov. On vyrezáva a ja robím obrazy zo šišiek alebo krížiky, stále vymýšľame niečo nové, máme aj stálych zákazníkov a nechceme ich sklamať.“


Výrobky lákali, odrádzala cena

Veľký záujem jarmočníkov, ako uviedol keramikár Marek Kovaľ zo Šiby, bol hlavne o šálky na kávu či čaj a veľké misy na halušky. „Venujem sa tomu už od školy, čiže 35 rokov, nejaké tie umelecké vlohy som dostal do vienka, dedo bol rezbár, otec maliar a mňa na svojej práci najviac baví asi to, že každý výrobok je originál.“

Vypaľovanie do dreva prišiel zas Ľubovňanom predviesť Juraj Jeruška, ktorý momentálne pôsobí vo Vlkovej pod Tatrami a k tomuto remeslu sa dostal úplnou náhodou. „Skúsil som to a už druhýkrát predvádzam svoju tvorbu na jarmoku, ktorú som doteraz prezentoval len na internete. Reakcie ľudí sú pozitívne, kým ale nedôjde na cenu, ktorá je však adekvátna, vzhľadom k tomu, že taký menší obraz vyrábam okolo 20 hodín,“ opísal Juraj, ktorý k svojmu remeslu potrebuje len drevo, vypaľovačku, pevné nervy a trpezlivosť.


Na Námestí remesiel bolo teda čo pozerať a obdivovať. Okrem zručných majstrov a ľudovoumeleckých výrobcov svoju šikovnosť predstavili aj deti zo Špeciálnej základnej školy Sv. Anny, ktoré pre jarmočníkov pripravili množstvo dekoračných predmetov a ozdôb.


Jana Blašková, foto: ĽTV

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 38 (12. október 2022)

Commentaires


bottom of page