top of page
  • Peter Rindoš

VIDEO Prestavba plavárne: Prebiehajú demolačné práce

Updated: Jan 7, 2022

Pri rekonštrukcii mestskej plavárne v Starej Ľubovni naďalej pokračujú demolačné práce. Zhotoviteľ tento rok radnici faktúry posielať nebude, náklady začne účtovať budúci rok.

Na kompletnú prestavbu plavárne, ktorá v meste fungovala od roku 1988, vysúťažilo mesto sumu 3,8 milióna eur. Väčšina peňazí by mala prúdiť cez vlastnú spoločnosť Slobyterm, s prácami začal zhotoviteľ koncom septembra. „V tomto roku fakturácia prebiehať nebude, predpokladá sa v budúcom roku 2022, a to v objeme 2,5 milióna eur,“ uviedla staroľubovnianska radnica na ostatnom mestskom zastupiteľstve.


Nových 140-tisíc na vykurovanie

Z celkového objemu nákladov na plaváreň použije Stará Ľubovňa milión eur z vlastnej pokladnice, osemstotisíc z predchádzajúcich vládnych zdrojov a ďalšie dva milióny plánuje zobrať z úveru. Pomáhať si však chce naďalej z ostatných zdrojov. „Mestská spoločnosť Slobyterm získala takmer 140-tisíc eur na vykurovanie plavárne. Po rekonštrukcii bude celý objekt v energetickej triede A0, teda nízkoenergetický a bude vykurovaný prostredníctvom tepelných čerpadiel na báze zemných vrtov,“ potvrdil prednedávnom novinku primátor mesta Ľuboš Tomko. Ako tiež dodal, v hre je aj možnosť získania pol milióna eur, a to zo štátneho fondu na podporu športu.


Plytšie dno bazéna

Búracie práce na stavbe prebiehajú už niekoľko týždňov. Prispôsobené sú napríklad aj úprave veľkého bazéna, ktorého dno bude v budúcnosti plytšie. Kým pôvodne z 1,2-metrovej hĺbky klesalo do troch metrov, po novom bude absolútna hĺbka plaveckého bazéna dva metre.

Okrem interiéru prebehli na plavárni búracie práce aj zvonku, na mieste vidieť veľké stavenisko, ktoré zabezpečuje hlavný zhotoviteľ, prešovská firma Dag Slovakia.

V rámci prác sú naplánované tri etapy rekonštrukcie. Ak by sa vyskytol nedostatok peňazí, záverečná fáza, v ktorej je zahrnutý aj wellness a výstavba vonkajšieho bazéna, by bola odložená. Samotné trvanie prestavby je naplánované na 18 mesiacov, plaváreň by sa tak mohla otvárať na jar v roku 2023.


foto: Ľ.T., ĽMS

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskyh novinách č. 47 - 48 (15. december 2021)

Comments


bottom of page