top of page
  • Peter Rindoš

VIDEO Prípad údajného týrania psov: Obvinenie prevádzkovateľky spustilo vlnu kyberšikany!

Updated: Mar 12, 2023

Stanici pre túlavých či nechcených psíkov v Starej Ľubovni sa po približne roku a pol opätovne dostalo mimoriadnej pozornosti. Dôvodom je skutočnosť, že voči prevádzkovateľke polícia vzniesla obvinenie pre týranie zvierat. Nová situácia znovu vyvolala obrovskú vlnu štvania a kyberšikany.

Stále nedoriešená téma údajného týrania psov v karanténnej stanici zarezonovala v spoločnosti po nedávnom obvinení Lenky Vaškovej. Polícia na základe podnetov občianskeho združenia Zvierací azyl Martina Hainsa uviedla, že obvinená od roku 2020 nezabezpečila najmenej trom psom dostatočnú starostlivosť, pričom u nich došlo k smrti. „Po rozsiahlom dokazovaní bolo dňa 23. 1. 2023 vznesené obvinenie Mgr. L. V. za prečin týranie zvierat,“ povedala nám hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová, ktorého zložka prečin vyšetruje.


Podnety polícii poskytlo združenie s rovnakým záujmom

Karanténnu stanicu v Starej Ľubovni prevádzkuje miestny kynologický klub. Ten do svojho strediska umiestňuje napríklad túlavých psov na podnet samospráv, ktorým to ukladá zákon. Takto má uzatvorenú zmluvu nielen so Starou Ľubovňou, ale aj niekoľkými obcami z tunajšieho, ale i Sabinovského a Kežmarského okresu.

Predsedníčkou klubu a zároveň prevádzkovateľkou stanice je Lenka Vašková, ktorá v nej pôsobí už niekoľko rokov. V roku 2021 ju v mene Zvieracieho azylu obvinil Martin Hains. „Máme vážne podozrenia, že v karanténnej stanici dochádzalo k viacerým prípadom porušenia zákona. Máme svedectvá niektorých bývalých aj terajších členov Kynologického klubu a dobrovoľníkov z Karanténnej stanice, ktorí boli svedkami viacerých skutkov, na ktoré upozornili aj štatutára klubu, avšak bez odozvy,“ uviedlo združenie v roku 2021. Tiež opísalo zlé podmienky v stanici, podľa ktorých mali žiť zvieratá v špine a vlastných výkaloch.

Upozornenia smerovali aj k úradníkom. Samospráva, ani štátna veterinárna správa však pri kontrolách v súvislosti so starostlivosťou nič vážneho nezistili, hoci, ako tvrdia, vykonávali ich neohlásene. Zvierací azyl aktuálne obvinenie prevádzkovateľky privítal, podľa M. Hainsa budú čakať ďalej, ako sa prípad vyvinie.

Je známe, že Zvierací Azyl má podobný záujem, ako kynologický klub, a to o prevádzku stanice. Na radnici v Starej Ľubovni evidujú jeho žiadosť.


VIDEO


K obvineniu podala sťažnosť

Už v predminulom roku nám prevádzkovateľka stanice tvrdila, že sa necíti vinná a platí to aj v súčasnosti, kedy je jej postavenie v prípade preklasifikované na obvinenie. „Bolo mi doručené obvinenie asi na tridsiatich stranách. Využila som svoje právo a podala sťažnosť,“ povedala s tým, že asi rok a pol ju polícia žiadnymi otázkami k údajnému týraniu nekontaktovala. Sama si je istá, že ani jeden z troch políciou uvádzaných psov neuhynul jej pričinením. „Prvý psík už bol starší, mal ho u nás odloženého majiteľ salaša. Keď psík zomrel, boli si preňho, pokojne sa ich treba opýtať. Pri úmrtí druhého psíka veterinár potvrdil šelest a v treťom prípade sa fotografia údajne týraného psa nezhoduje s tým, ktorý bol u nás.“

Prevádzkovateľka aj tentoraz priznala, že čelí obrovskému tlaku rôznych jednotlivcov i zástupcov združení. „Okrem vyhrážok smrťou som čelila prepichnutým gumám na aute či hodeným petardám. Nikomu to neprajem zažiť,“ poznamenala.Mesto nechce rozhodnutie pod tlakom

Pohoršenie z prípadu prejavili viacerí milovníci psov zoskupení na sociálnych sieťach. Medzi nimi boli aj takí, ktorí prevádzkovateľke posielali vulgarizmy a dokonca nabádali na jej fyzickú likvidáciu! Obsah výhražných a nenávistných statusov nebudeme pre ich charakter publikovať.

Medzi diskutujúcimi sa objavovali výzvy mestu Stará Ľubovňa i primátorovi, aby okamžite konal. „Došlo nám niekoľko mejlov nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech. Obvinenie je vážne, zároveň ale platí prezumpcia neviny,“ povedal Ľuboš Tomko, ktorý o prípade hovoril aj s poslancami mesta. „Mesto neprevádzkuje karanténnu stanicu. S kynologickým klubom, ktorý nám platí 2 500 eur ročne máme nájomnú zmluvu. Je možné ju vypovedať a vypratať pozemok. Oplotenie, koterce, ani ostatné zariadenie nie sú majetkom mesta. Ak by sme chceli zriadiť karanténnu stanicu, počiatočné náklady odhadujem na 50-tisíc eur. Mohli by sme prijať aj rozhodnutie pod tlakom, čakáme na rozhodnutia súdov,“ doplnil poslancom. Ako dodal, popri príjme radnice za nájom ide opačným smerom kynologickému klubu dotácia 7 500 eur za rok.


Spreneveru rieši vyšetrovateľ v Starej Ľubovni

V prípade sa okrem údajného týrania vedú aj policajné zisťovania vo veci sprenevery. Aj tu dával voči Lenke Vaškovej podnety Zvierací azyl Martina Hainsa, týkať sa majú netransparentného hospodárenia. „Bolo vykonané rozsiahle dokazovanie vrátane zabezpečených právnych pomocí. Momentálne vyšetrovateľ vyhodnocuje zabezpečené dôkazy, po ich skončení vydá meritórne rozhodnutie,“ ozrejmila nám Jana Ligdayová, hovorkyňa polície v Prešovskom kraji.

O prípad sa budeme aj naďalej zaujímať.

Peter Rindoš, foto: autor

bottom of page