top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Peter Rindoš

VIDEO Otvárajú obchvat Plavnice

Updated: Jun 22, 2023

Obchvat Plavnice slávnostne otvoria vo štvrtok popoludní. Vodiči si tak budú môcť užiť lepší komfort.

Úsek dlhý 5,7 kilometra vybudovali s viacerými križovatkami i mostami ponad rieku Poprad. Cestujúcim zároveň ponúkne zaujímavé scenérie z prírody a poukáže na náročnosť výstavby. Na stavbe dokončujú už len drobné práce, samotnej cesty sa však netýkajú.

Viacero výhod

Preložka cesty, ktorej investorom je štátna Slovenská správa ciest (SSC) bola vybudovaná v katastroch obcí Plavnica i Chmeľnica. „V prvom rade znamená skrátenie času, zvýšenie bezpečnosti dopravy a vylúčenie dopravy z obce Plavnica. Preložka zároveň obíde úsek jeden z úsekov cesty I/68 pred obcou, ktorý sa nachádza v zosuvnom území a kde bolo pre správcu cesty veľmi obtiažne udržiavať cestu v zjazdnom stave a správca cesty neustále čelil obave z možného aktivovania sa masívneho zosuvu a zneprejazdnenia cesty,“ povedal Martin Guzi, hovorca SSC.

Projekt, ktorý je súčasťou dôležitej dopravnej tepny severu a juhu východného Slovenska, stál 36 miliónov eur. Podľa hovorcu ministerstva dopravy Martina Petra, Plavnicu odbremení o desaťtisíc vozidiel denne.


História i petícia

Prvá štúdia, ktorá predstavila obchvat, pochádzala z roku 1984, na samotnú výstavbu sa však peniaze nenašli. Medzi úradníkmi sa v istom období minulého storočia hovorilo, že aj keď svitala nádej, peniaze od štátu boli napokon posunuté na obchvatovú komunikáciu v Starej Ľubovni.

S požiadavkou na výstavbu novej cesty sa spája aj petícia s najväčším zberom podpisov v regióne Starej Ľubovne. V roku 2016 bolo na ministerstvo dopravy odovzdaných 7 849 hlasov obyvateľov zo širokého okolia. Hoci ministerstvo zaradilo petíciu do kolónky nevyhodnotená, nešťastnú formuláciu neskôr priznalo. „Ide len o úzus pri zverejňovaní petícií, ktoré majú formu žiadosti. Možno by bolo vhodnejšie zvoliť inú formuláciu, nie nevyhodnotená, čo evokuje, ako keby sa ňou úrad ani nezaoberal,“ spresnil v tom čase rezort dopravy.


(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 24, 21. júna 2023)Comments


bottom of page