Ľubovniansky jarmok mal aj ďalší výnimočný rozmer. Vo výzve Najviac jarmočníkov v kroji ukázal jedinečnosť regiónu a lásku k ľudovým tradíciám a zároveň odhalil, že aj v náročnej dobe sa stále vieme zomknúť pre pomoc tým najzraniteľnejším. Za každý kroj totiž organizátori – Mesto Stará Ľubovňa, PSK a OZ Kultúra so srdcom venovali jedno euro pre rodinu, ku ktorej osud nebol najpriaznivejší.
V sobotu 1. októbra prišlo na jarmok a zaregistrovalo sa takmer tisíc jarmočníkov v krojoch alebo jeho súčastiach, čo predstavovalo vo financiách presne 989 eur. A prekvapením bola aj ďalšia šľachetná iniciatíva, keď FS Vrchovina zapožičal kroje a pri jeho stánku ľudia do pokladničky prispeli sumou 1 050 eur, ktorá tiež putovala k rodine Labantových zo Starej Ľubovne. „Práve ste nám zaplatili liečenie, na ktoré ideme,“ povedal po prevzatí symbolického šeku šťastný otec Milan.
Pridali sa ľudia z okolia i rôznych miest
Dojatie i prekvapenie neskrýval ani autor myšlienky Miroslav „Čviro“ Vrábeľ: „Priznám sa, moje očakávania boli vysoké, ale až takto som to nepredpokladal, vyrazilo mi to dych a mal som slzy v očiach. Ľudia v Ľubovni ma nesklamali, očakával som, že majú dobré srdce.“ Ako dopovedal, to, že sa zmobilizoval aj FS Vrchovina bolo ďalšie milé prekvapenie.
Do krásnych ľudových odevov, čo pridalo jarmoku punc dávnych tradícií, keď sa jarmočníci aj z okolia obliekali do tých najsviatočnejších krojov, sa tentoraz vyparádili všetky generácie, prišli celé rodiny, a to nielen z mesta a okolitých obcí, ale i vzdialených miest. „Prišla som z Bratislavy a obliekla som sa do kroja z dobrej veci, ale tiež mám rada folklór a tradície,“ zdôvodnila krojovaná jarmočníčka Viktória Pekárová.
Martinko potrebuje celoživotné rehabilitácie
To, že sa zmobilizovali mnohí, ktorí aj pricestovali, aby pomohli, ocenili hlavne obdarovaní. „Vedel som, že máme veľa známych a kamarátov, a že je to dobre spropagované a myslel som si, že tá suma bude tak 300 - 400 eur, ale, že to bude toľko – to je fakt pecka. A ešte s tým, že pomohol súbor Vrchovina a vyzbierali sa ďalšie peniaze, to bolo úplne super,“ nešetril slovami vďačnosti Milan Labant, ktorý spolu s manželkou Renátou bojujú s vrodenou chorobou 4-ročného Martinka. „Má ráštep chrbtice, čo je nevyliečiteľné, potrebuje rehabilitovať celý život,“ povedala statočná mama, ktorá za lepší život svojho syna bojovala ešte v tehotenstve. „Ľúbim bračeka, chcem, aby chodil a teším sa, že všetci v neho veria,“ pridala sestrička Kristínka Labantová.
Takmer 2 tisíc eur sa tak rodinke rozhodne zíde, nedávno sa s Maťkom vrátili z rehabilitácie po operácii oboch bedrových kĺbov a nasleduje ďalší rehabilitačný pobyt.
Obdarovaná rodina Labantových.
Ľubovňa - príkladom pre iné mestá
Okrem šľachetnej aktivity sa Stará Ľubovňa zapísala aj do Slovenskej knihy rekordov. Ščítavanie krojovaných jarmočníkov malo svoje pravidlá, každý krojovaný jarmočník bol označený pečiatkou na ruku. „Je to ustanovujúci rekord. Niečo podobné sa dialo v Banskej Bystrici, ale to bol Deň kroja. Nechcem to porovnávať, ale Ľubovňa mala ešte pridanú hodnotu, zbierku pre malého Maťka, takže klobúk dole... Môžu to nasledovať aj iné mestá,“ povedal Igor Svitok, zakladateľ Knihy rekordov a hlavný ščítací komisár pre Slovensko, ktorý bdel nad regulérnosťou výnimočného staroľubovnianskeho rekordu.
V sobotu sa to len tak hemžilo krojmi.
Helena Musalová, foto: ĽMS, FB SL
Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 37 (5. október 2022)
Comments