top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Mamičky budú môcť využiť aj rodinný apartmán

Mamičky na šestonedelí Ľubovnianskej nemocnice majú po novom lepší ubytovací komfort. Popri štandardne vybavených priestoroch im zariadenie ponúka aj dve nadštandardné izby so samostatným hygienickým zariadením, televízorom, prebaľovacím pultom a chladničkou. Na oddelení nechýba ani zariadený rodinný apartmán s obývačkou. Investícia vyšla na 170-tisíc eur.


Necelé štyri mesiace fungovalo gynekologicko-pôrodnícke oddelenie nemocnice s obmedzeniami, dôvodom boli prebiehajúce stavebné úpravy a modernizácia šestonedelia. Vymenili sa tu podlahy a nábytok, urobili stierky a maľby.


Od 20 do 40 eur za noc

Niektoré mamičky sú za využívaný komfort ochotné priplatiť. „V Ľubovnianskej nemocnici som rodila dvakrát. Pri oboch pôrodoch som využila možnosť nadštandardnej izby, bola som veľmi spokojná a opäť budem riešiť túto možnosť,“ opísala svoju skúsenosť Veronika.

Cena za nadštandardnú izbu stojí 20 eur na noc, cena za rodinný apartmán vychádza na noc 40 eur. „Na výber sú dve jednolôžkové nadštandardné izby so samostatným hygienickým zariadením, televízorom, prebaľovacím pultom a chladničkou. Novinkou pre naše pacientky je rodinný apartmán, kde môže byť mamička ubytovaná spolu so sprevádzajúcou osobou. Je vybavený samostatným hygienickým zariadením, televízorom, prebaľovacím pultom a kuchynkou,“ uvádzajú zástupcovia gynekologicko-pôrodníckeho zariadenia s tým, že kuchynka je k dispozícii aj ostatným mamičkám počas celej doby hospitalizácie.


24-hodinový pobyt s novorodencom

Napriek dočasným tesnejším priestorom neboli na oddelení počas rekonštrukcie obmedzované žiadne operácie, ani iné zdravotnícke úkony a všetky pacientky boli štandardne vybavené. „Dá sa povedať, že k nám naďalej chodili pacientky z nášho i ostatných okresov. Aj preto im patrí poďakovanie za trpezlivosť i dôveru,“ povedal Štefan Kožuškanič, primár oddelenia.

Po novom sa kapacita šestonedelia nezvýšila, izby pôsobia opticky väčšie, z každej z nich totiž ubrali po jednej z postelí. Nemocnica tak môže plniť ďalšie požiadavky zo strany budúcich mamičiek. „Na izbách bude možný 24-hodinový pobyt novorodenca spolu s mamičkou. Ten bol doteraz taktiež možný, ale bolo to výrazne priestorovo limitované,“ dodal primár.


Pôrodmi prevýšili Poprad

Vedenie nemocnice verí, že po rekonštrukcii pritiahnu ešte viac rodičiek. Iba pred pár dňami tu zaznamenali 777. narodené dieťatko v tomto roku. „Vyzerá to, že ročne pôjdeme cez 1200 pôrodov, už teraz sme v tomto ukazovateli druhí v kraji a máme viac pôrodov ako nemocnica v Poprade,“ povedal riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice Peter Bizovský. Ako dodal, v súčasnosti tu rodí asi 650 mamičiek zo Staroľubovnianskeho okresu, ostatné sú zo susedných lokalít.


rin, bla, foto: gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Ľubovnianskej nemocnice, ĽMS

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 32 (31. august 2022)
Comentarios


bottom of page