top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Na ministerskom poste je prvou ženou zo Starej Ľubovne

V dočasnej slovenskej vláde sa stala prvou ministerkou pochádzajúcou zo Starej Ľubovne.

Soňu Gaborčákovú si vďaka rokom praxe a angažovaním za lepšie podmienky pre zdravotne znevýhodnených vybrala do najvyššej pozície na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny prezidentka. Viac nám priblížila počas stretnutia doma.


Pred nástupom terajšej vlády zastávala S. Gaborčáková pozíciu štátnej tajomníčky na rovnakom ministerstve. „Venovala som sa seniorom, zdravotne znevýhodneným, chudobným, deťom v náhradnej starostlivosti, sociálnym službám. Zrejme takýmto spôsobom sa o mojej agende dozvedela aj prezidentská kancelária, ktorá ma oslovila. Som pripravená pomáhať ako odborník, hoci pozíciu ministerky vnímam viac politicky. Bolo mi vysvetlené, že ide o úradnícku vládu a jej súčasťou majú byť odborníci,“ povedala nám k svojmu rozhodnutiu ministerský post prijať.

S. Gaborčáková pripomenula, že nikdy nebola členkou politickej strany. Tie ju doteraz oslovovali s pomocou pri konkrétnej agende, podobne aj tentoraz hlava štátu. „Keď mi zavolal pán budúci premiér Ódor, kládol mi viacero otázok. Tým, že som odborníčka a poznám, že pre politikov sú najdôležitejšie ich priority, obaja sme si potrebovali vyjasniť pozície, čo sa týka mojich priorít. Zhodli sme sa, že najbližšie mesiace by sa cieľovým skupinám nemal zhoršiť život.“ Medzi prvými krokmi ministerky bolo zasanovanie eurofondov, aby v pri žiadnej budúcej vláde neprepadli.

Ako ministerka má S. Gaborčáková k dispozícii vládne vozidlo s ochrankárom. A hoci kolobeh života to sčasti ovplyvnilo, členku vlády to zmeniť nemalo. „Verte, že nebolo ľahké prijať zodpovednosť v čase, keď sú všetci v opozícii a vy máte chrániť záujmy najzraniteľnejších. Môj charakter ani priority sa však nemenia. Hlavne z domova som dostala veľa srdečných blahoželaní, podpory a ako veriaca musím povedať, že sa veľa ľudí za mňa modlilo.“

Pripravili: Helena Musalová, Peter Rindoš

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 27, 12. júla 2023)

Comentarios


bottom of page