top of page
  • Peter Rindoš

VIDEO Na covid oddeleniach pomáhajú aj ôsmi kňazi

Rúcha vymenili za ochranné odevy. Na covid oddeleniach Ľubovnianskej nemocnice od pondelka pomáhajú už aj ôsmi kňazi. V ťažkých chvíľach prispievajú nielen manuálnou prácou, ale tiež prinášaním duchovnej útechy.



Iniciatíva prišla tak zo strany duchovných, ako aj zo strany zdravotníckeho zariadenia súbežne. „Ide o dobrovoľnú činnosť mladších kňazov, ktorí prejavili záujem. Pôsobiť budú na infekčnom covid oddelení a infekčnom ARO oddelení. Ich činnosť prebieha podľa rozpisu, kňazi pracujú hlavne v ranných osemhodinových zmenách počas týždňa, ale niektorí aj v nedeľu,“ priblížil Peter Bizovský, riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice.


Kaplán Dominik Janky pri slúžení sviatosti.


KAPLÁN: ZDRAVOTNÍCI SI ZASLÚŽIA NAŠU ÚCTU A PODPORU

Celkovo osem kňazov je z farností v Starej Ľubovni a okolí. Šiesti z nich sú rímskokatolíci a dvaja gréckokatolícki duchovní. Skúsenosti s covid pacientmi už mnohí majú za sebou, keďže pri nich vykonávali sviatosti. Jedným z takých je aj staroľubovniansky kaplán Dominik Janky. V pondelok ráno nastúpil do nemocnice na svoju prvú osemhodinovú zmenu. Ako nám prezradil, pri nástupe nezaváhal ani na chvíľu. „Hoci som chodieval k pacientom aj predtým, keď som vysluhoval sviatosti, tentoraz to bude trochu iné. Všetci vidíme, ako zdravotníci robia maximum a ako sa snažia. Sme radi, že sa môžeme pridať a pomáhať duchovne i manuálne,“ povedal nám spoza dverí covidového oddelenia. Kaplán tiež dodal, že zdravotníkov vníma ako veľkých hrdinov. „Ťahajú to už takmer rok, odkedy tu máme nákazu. Sú to hrdinovia, ktorí si zaslúžia našu úctu a podporu.“

Ešte pred nástupom boli všetci kňazi poučení o bezpečnosti práce i o používaní ochranných pomôcok. Na oddeleniach zostanú dovtedy, kým si to situácia bude vyžadovať.

Peter Rindoš, foto: autor


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 2 (20. januára 2020)

Comments


bottom of page