top of page
  • Anna Lazorčáková

VIDEO Na cestách bolo menej nehôd, pribudla nám jedna obeť

Dopravných nehôd na cestách Staroľubovnianskeho okresu bolo vlani menej. Vyžiadali si ale jednu ľudskú obeť. Najčastejšou príčinou kolízií bola nedisciplinovanosť vodičov a hlavne porušenie ich povinností. Nechýbal alkohol za volantom, rekordérkou v tomto smere je vodička a jej 4,5 promile.


Podľa štatistických údajov Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Starej Ľubovni došlo v našom okrese od roku 2013 až 2020, k 1 503 dopravným nehodám. Zahynulo pri nich 8 ľudí, ďalších 151 sa ťažko zranilo a 529 ľahko. Štatistiky potvrdzujú, že za ostatných šesť rokov ide o klesajúci trend nehodovosti v Staroľubovnianskom okrese.


ČIERNYM DŇOM PIATOK

Za uplynulý rok došlo na území okresu k 169 dopravným nehodám, čo je o 59 menej ako rok pred tým. Materiálne škody presiahli 567-tisíc eur. Najviac kolízií zavinili šoféri v zimných mesiacoch a tiež v júli. K väčšine nehôd došlo popoludní, v čase od 12. do 16. hodiny, najmenej ich bolo od 4-tej do 8. hodiny rannej. Čiernym dňom na cestách bol piatok, v daný deň sa zdokumentovalo až 35 nešťastných udalostí. Mínusy treba rátať aj pri škodových udalostiach, tých bolo vlani 363. Kým v roku 2019 bolo 74 dopravných nehôd s následkom na živote alebo zdraví, minulý rok ich bolo o 32 menej. Pokles zaznamenali aj pri dopravných nehodách spôsobených pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok, ktorých bolo dokopy 16. Vlani sa pri dopravných nehodách ťažko zranilo 15 ľudí a ďalší 39 sa zranili ľahko.


cesta II/543 pri obci Veľký Lipník


NA CESTE ZOMREL CYKLISTA

Smutnou správou však je, že vlani pribudla aj smrteľná nehoda, pri ktorej zahynul 70-ročný muž. K nešťastiu došlo na Ulici 1. mája v Starej Ľubovni pri hoteli Vrchovina. „Cyklista poľskej národnosti jazdil na bicykli s benzínovým pohonom bez riadne upevnenej ochrannej prilby, pričom pri prejazde cez spomaľovač sa dostatočne nevenoval vedeniu vozidla a došlo k pádu. Cyklista napriek snahe záchranárov i prevozu do nemocnice s pomliaždením hrudníka a pľúc, zlomeninou rebier, lopatky a panvy a následnej hospitalizácii v Košiciach, žiaľ, zraneniam podľahol,“ informovali z Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Starej Ľubovni. Ide pritom o úmrtie po dvoch rokoch bez obetí na cestách v našom okrese.


cesta I/68 medzi Starou Ľubovňou a Hniezdnym (pri rybníku)


ALKOHOLOVÝ REKORD DRŽÍ ŽENA

Ukazuje sa, že alkohol za volantom stále figuruje v príčinách nehodovosti. Policajti vlani prichytili 145 vodičov i nemotorových účastníkov cestnej premávky, ktorí sa potužili alkoholom. Z toho 60 vodičov nafúkalo do jedného promile, 48 malo v dychu nad promile a alkohol odhalili aj u 37 nemotorových účastníkov cestnej premávky. Podľa Milana Ženčucha pozitívnou správou však je, že počet dopravných nehôd, pri ktorých bol u vinníkov zistený alkohol, klesá. Ide pritom o najnižšie číslo od roku 2013. Alkohol pri nehodách pritom najviac dominoval v piatok a sobotu. Alkoholovým rekordérom bol vlani vodič, ktorému pri nehode blízko obce Haligovce namerali 1,27 mg/l, čo je takmer 3 promile. Smutný rekord z ostatných rokov však prekonaný nebol a dokonca sa pod neho podpísala žena. „Rekordérkou je vodička z roku 2019, ktorá nafúkala 2,28 mg/l, čo je po prepočte približne 4,5 promile,“ uzavrel štatistiky M. Ženčuch, preventista Okresného riaditeľstva PZ v Starej Ľubovni.


cesta I/68 pri obci Nižné Ružbachy (železničný tunel)


al, foto: polícia, ĽMS

(zdroj: OR PZ)


Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 4 (3. február 2021)

Comments


bottom of page