top of page
  • Peter Rindoš

VIDEO Modré vlaky od nás poslali na západ

Updated: Feb 9, 2021

Po koľajniciach v našom okrese už nejazdia modré vlaky. Prevádzkovateľ ich od decembra poslal na západ Slovenska a nahradil inými mašinami. Podľa stanoviska štátnych železníc, terajšia náhrada je plnohodnotná, na druhej strane ich šéf priznáva, že nejde o posun k lepšiemu.


MODRÉ VLAKY SKONČILI

Modré vlaky, alebo motorové jednotky radu 840 u nás jazdili od roku 2007. V tom čase patrili k tomu najmodernejšiemu, čo železničná sieť na Slovensku ponúkala. Niekoľko pasažierov, ktorých sme v čase pandemických opatrení na stanici v Starej Ľubovni stretli, zmenu zaregistrovalo. „Zbadal som, že už premávajú červené vlaky. Hoci som výraznejšiu zmenu nepocítil, myslím si, že v modrých vlakoch sa mi cestovalo príjemnejšie,“ poznamenal mladý muž.


PROBLÉMOM MALA BYŤ VYŤAŽENOSŤ

Zmenu po 14 rokoch na tratiach pod Tatrami a v okrese Stará Ľubovňa ovplyvnila najmä situácia medzi Bratislavou a Komárnom. Ide o lukratívnu trasu, ktorú využíval súkromný RegioJet. Ten sa však s bývalým vedením ministerstva dopravy nedohodol a v decembri 2020 skončil. Rezort tak trasu posunul národnému dopravcovi, kde sa rozhodol modré vlaky, dieselové jednotky 813.1 stiahnuť na západ. „Pri rozhodovaní o využití kapacít a kvality jednotlivých vozidiel sme museli brať do úvahy aj ich využitie a celospoločenskú potrebu. Na trati Poprad – Plaveč v roku 2019 bolo prepravených cca 900-tisíc cestujúcich, podľa RegioJetu sa na linke Bratislava – Komárno v roku 2019 prepravili 4 milióny ľudí,“ zdôvodnil zmenu Tomáš Kováč, hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Zároveň dodal, že situáciu a dáta bude spoločnosť sledovať a vyhodnocovať.


WI-FI I BEZBARIÉROVÝ PRÍSTUP

Vedenie ZSSK vymenoval ešte bývalý minister dopravy Roman Brecely (Sieť), bolo známe, že malo blízko k národniarom zo SNS. V súčasnej vláde ho podržalo aj hnutie Sme rodina, ktoré vedie rezort dopravy.

Železnice boli v ostatných týždňoch viacerými kritizované, že z východu nastal odliv modernejších súprav. Dopravca i ministerstvo to odmieta, rovnako to z jeho strany platí pre trať v našom okrese po stanicu v Poprade. Modré vlaky tu nahradili takzvané Mravce s dominantnou červenou farbou. „Dovolíme si tvrdiť, že Mravce sú plnohodnotnou náhradou, keďže tieto vozidlá len nedávno prešli rozsiahlou modernizáciou. Preto ich treba brať ako nové s rokom výroby 2017. Modernizácia v tomto prípade znamenala, že z celého vlaku ostal iba rám a hrubá stavba skrine, všetko ostatné bolo vymenené, vrátane motora a elektroinštalácie, vymenený bol interiér, nainštalovaný bol informačný systém, realizovaná bola úprava skríň karosérie a spojenie do 1 jednotky cez kĺb. Mravce majú bezbariérový vstup, sú vybavené wi-fi s pripojením na internet, bezbariérovou toaletou, klimatizáciou a spĺňajú štandardy cestovania v 21. storočí,“ poznamenal hovorca ZSSK.

O niečo nižší komfort oproti modrým vlakom ale sčasti potvrdil generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. Odsun 840-iek z nášho regiónu označil v časopise dopravcu Ozveny, okrem iného, vetou Nie je to posun k lepšiemu.

Peter Rindoš, foto: archív


Mravce - dieselové jednotky 813.1


  • maximálna rýchlosť: 90 km/h

  • počet sedadiel: min. 63

  • počet miest na státie: 111

(zdroj: ZSSK)Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 4 (3. február 2021)

bottom of page