top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Miloval Starú Ľubovňu, región zvečnil na plátne. Vlado Šipoš sa výstavy nedožil

Updated: Apr 17, 2023

Vladimíra Šipoša ľudia v Starej Ľubovni poznali ako výborného maliara, veselého, vždy usmiateho a temperamentného človeka, ktorý vraj nevedel povedať nie. Je to už rok, čo nás tento umelec navždy opustil. Mal však jedno veľké želanie a jeho priatelia mu ho splnili.

Vlado by oslávil štvrtého apríla šesťdesiatku. Ešte keď žil, si rezervoval tento termín na výstavu. „Prišiel za mnou a povedal, že si objednáva galériu na apríl, pretože bude mať 60 rokov. S humorom som sa ho opýtala, že odkiaľ tých šesťdesiat zobral. Povedal, že je to tak, a že naozaj by si chcel na vernisáž pozvať najlepších priateľov a osláviť jubileum s nimi. Spomenula som si na to a povedala som si, že tu vernisáž urobíme napriek tomu, že tu už s nami nie je,“ povedala vedúca oddelenia kultúry Eva Kollárová.

Na tejto výstave malo byť symbolicky 60 obrazov. V galérii mu nielen tento sen splnili, na stenách sa vyníma až 116 autorových diel. „Výstava bola veľmi zaujímavo organizovaná, lebo išlo o zbieranie diel po rôznych rodinách, hoteloch, reštauráciách, kde si ľudia obrazy od neho kúpili alebo dostali,“ spresnila kultúrna pracovníčka mesta Miroslava Konkoľová. Výstava je robená ako obrazáreň, voľnejšia stena je len okolo obrazov, ktoré autor namaľoval tesne pred svojou smrťou.


Vlado Šipoš: 
„Učarovali mi jednoducho farby... Už ako malý chlapec som to obdivoval, fascinovali ma maliari, bral som ich ako takých nadľudí, že dokážu štetcom a farbami zvýrazniť diaľku, hĺbku či portrét...“   Výber z rozhovorov ĽMS

Spomienky ostanú navždy

Vernisáž výstavy sa niesla hlavne v duchu spomienok na umelca. Prišli výtvarníci, rodina i priatelia. Nechýbala partnerka Mária Bilovodská: „Myslím, že Vlado by sa veľmi tešil. Určite to bol jeho plán. Je to pre mňa ťažké, tie spomienky ma stále sprevádzajú, lebo mám v mobile jeho fotografie, videá, kde sme chodili spolu do prírody... Je to niečo, čo si nosím v srdci,“ prezradila. Talentovaný umelec a sympatický človek bol najmä milovníkom ľubovnianskeho regiónu. Zvečnil štetcom jeho uličky, budovy, prírodu, hrad i okolie mesta.

Zaspomínal si aj dlhoročný kamarát Ján Prenosil: „Bol to rodinný priateľ. Poznali sme sa roky. Stretávali sme sa, navštevovali. Ako človek mal ťažký život, bolo tu málo práce, Vlado pracoval po celom svete, prebíjal sa životom. Mal veľmi dobré ľudské vlastnosti, na ktoré sa nezabúda a trvalo ostávajú v nás.“


Jeho obrazy vlastnia aj ministri

Na charizmatického umelca spomínal aj primátor Starej Ľubovne. Boli priatelia, kolegovia. „Keď sme mali významné návštevy, tak Vlado Šipoš nám ochotne vypomáhal. Množstvo jeho obrazov vlastní aj mnoho ministrov, ktorí mesto navštívili,“ nechal sa počuť primátor Ľuboš Tomko, ktorý má sám doma obraz od talentovaného umelca.


Výstava potrvá do konca apríla

Vlado Šipoš stál aj pri zrode výstavy Ľubovnianske spektrum, kde chcel dať vyniknúť miestnym umelcom. Mnohí z nich prišli na vernisáž jeho výstavy a určite chcú pokračovať v nachádzaní nových, mladých talentov aj naďalej. Výstava s dielami, ktoré namaľoval a zanechal Vlado Šipoš, budú vystavené v Galérii Provinčný dom do konca mesiaca apríl.

Alena Dudláková, foto: Michal Petrilák, archív ĽMS

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 14, 12. apríla 2023)

VIDEO
Comments


bottom of page