top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Letná kvapka krvi prilákala 536 darcov

Ľubovnianska nemocnica pravidelne organizuje Letnú kvapku krvi, ktorá opäť neostala bez povšimnutia. Jej 15. ročník oslovil počas troch letných mesiacov 536 darcov, čo je o 6 osôb viac ako v ostatnom roku.


„Letnú kvapku krvi vyhlasujeme kvôli tomu, aby sme zabezpečili dostatok krvi počas letného obdobia, kedy je darcov krvi podstatne menej, a to nielen v Starej Ľubovni. A musím s radosťou konštatovať, že tých darcov bolo veľa,“ uviedla Valentína Redajová, primárka HTO. Na transfúzku prišlo v lete s dobrým úmyslom 536 osôb, odber krvi bol uskutočnený u 486 darcov a vyradených pred odberom bolo 50 ľudí pre nevhodné laboratórne výsledky.


Nie každý môže darovať krv

Darovanie krvi je dobrovoľné a mohlo by sa zdať, že tento dobrý skutok môže urobiť ktokoľvek, no nie je tomu vždy tak. „Existujú rôzne zdravotné obmedzenia, predchoroby či choroby, pre ktoré človek nemôže darovať krv, obmedzujúce je aj užívanie liekov, ale nemôžeme prijať ani darcov, ktorí sa vrátili z nejakej destinácie, kde sa vyskytli rôzne infekčné choroby. Taktiež sa zohľadňujú aj aktuálne laboratórne parametre, ako napríklad zvýšené pečeňové testy,“ objasnila V. Redajová.

Z celkového množstva odobratej krvi bolo v Ľubovnianskej nemocnici použitých 309 transfúznych jednotiek a 209 bolo dodaných do iných zdravotníckych zariadení na požiadanie konkrétneho pracoviska.


Odvahu ukázalo 35 prvodarcov

Strach a obavy zahodilo aj 35 darcov, ktorí si prvýkrát ľahli na odberové lôžko. „Prišla som darovať krv, pretože sme nedávno mali známeho, ktorý mal vážnu operáciu a keby na to nebola nemocnica pripravená, nemusel by to zvládnuť, preto je super, že máme takúto možnosť prísť darovať krv a pomôcť,“ priblížila Andrea.

Darovanie krvi je veľkolepý čin či dobrý skutok, ktorý robí náš svet o niečo lepší a dokáže zachrániť nejeden ľudský život. A ako už býva zvykom aj v 15. ročníku Letnej kvapky krvi boli dvaja vyžrebovaní darcovia odmenení poukazmi na kondičný pobyt v kúpeľných zariadeniach.

Námestníčka pre ošetrovateľstvo Anna Mačugová (vľavo) pri žrebovaní s primárkou hematológie Valentínou Redajovou.


Jana Blašková, foto: ĽMS

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 37 (5. október 2022)

Comments


bottom of page