top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Budú v novom centre očkovať aj ľudí nad 25 rokov? Zazneli konkrétne návrhy

Updated: Apr 20, 2021

V Starej Ľubovni otvorili veľkokapacitné očkovacie centrum. V Prešovskom kraji ide vôbec o prvé, ktoré bude záujemcom sprístupnené v pracovné dni. Hoci jeho kapacity dávajú možnosť zaočkovať 330 ľudí denne, prihlásených v prvé dni bolo výrazne menej. Kraj hovorí o zlyhaní systému.

Po Prešove, Poprade a Humennom zriadil Prešovský samosprávny kraj (PSK) veľkokapacitné centrum už aj v Starej Ľubovni. Mesto poskytlo bezplatne priestory vo vestibule športovej haly. „Podarilo sa nám ho otvoriť vďaka dobrej a intenzívnej spolupráci s Ľubovnianskou nemocnicou,“ poznamenal Milan Majerský, predseda PSK.PPROBLÉMY S REGISTRÁCIOU

Do novozriadeného centra sa môžu prihlasovať záujemcovia vo veku nad 45 rokov. Už v prvý deň ich prichádzalo do centra niekoľko desiatok. Očkuje sa vakcínou AstraZeneca. „Pri registrácii sa od začiatku objavovali prvé problémy, kedy štátny systém záujemcov prihlasoval do Banskej Bystrice, Žiliny a teda všade inde, len nie do Starej Ľubovne. Považujeme to za zlyhanie systému a nevyužitie kapacít, ktoré sú nachystané,“ povedal Jozef Tekáč, lekár PSK.


ĽUBOVŇA TESTUJE POČAS TÝŽDŇA AKO JEDINÁ

Očkovanie v prvých troch veľkokapacitných centrách v kraji prebieha počas víkendov, a to pod dohľadom ambulantných lekárov. V Starej Ľubovni je to inak. „Rozhodli sme sa pomôcť PSK tým, že počas utorka, stredy a štvrtka sme zabezpečili personál z našej Ľubovnianskej nemocnice,“ poznamenal Peter Bizovský, riaditeľ zdravotníckeho zariadenia a zároveň podpredseda PSK. Podľa neho si práve zdravotníci uvedomujú, že očkovanie je cestou, ako von z pandémie.

Nevyužité kapacity – chyba systému?

Lekár a riaditeľ nemocnice taktiež poukázal na nedostatky v systéme prihlasovania. „Mrzí ma, že dva týždne sa pripravujeme na otvorenie veľkokapacitného centra a hore hlásime, že budeme očkovať, no a v pondelok ráno zisťujeme, že nemáme prihláseného ani jedného klienta. Niekde sa asi stala chyba. Nesmieme hazardovať s chuťou a organizačnými schopnosťami personálu očkovať a pritom nemáme koho očkovať. Môj návrh preto je v krátkej dobe otvoriť očkovanie nie pre osoby nad 45 rokov, ale nad 25 rokov. Ak nebudeme využívať kapacity, takýmto spôsobom, nevybudujeme kolektívnu imunitu,“ kritizoval systém prihlasovania cez štátom zriadenú čakáreň.

V utorok ráno bolo na očkovanie v športovej hale prihlásených v prvý deň 140 záujemcov a na stredu a štvrtok iba po 20.Peter Rindoš, foto: autor

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 14 (14. apríl 2021)

Kommentare


bottom of page