Výstavba kruhovej križovatky pri vstupe do Starej Ľubovne sa definitívne odkladá. Zároveň sa presúva aj termín priameho dopravného prepojenia Továrenskej ulice s hlavnou cestou. Za všetkým bola nevyriešená otázka prechádzania vozidiel cez železničnú trať. Do projektu za vyše milión eur napokon prehovorilo ministerstvo.
Kruhová križovatka v smere od Popradu mala pôvodne stáť do konca tohto roka. Z cesty prvej triedy mala vodičov navádzať aj po 145 metrov dlhej vozovke v smere do priemyselnej časti na Továrenskej ulici. Myšlienka prepojenia obidvoch zón je na stole minimálne dvadsať rokov. Mesto napokon dostalo minulý rok injekciu v podobe 1,1 milióna eur od ministerstva hospodárstva.
VIADUKT NEMUSÍ BYŤ!
Pôvodne malo mesto vybudovať stavbu do konca roka 2020. Zdĺhavá administratíva a koronavírus všetko pribrzdili. Najviac však koľajnice, ktoré križujú dotknuté zóny. „Najprv sme boli nemilo prekvapení, keď železnice i správca cesty prvej triedy súhlasil iba s mimoúrovňovým križovaním, teda s výstavbou viaduktu. V takomto prípade by boli náklady niekoľko miliónov eur, a to by celý projekt pochovalo. Napokon nám bola udelená výnimka,“ priblížil Ľuboš Tomko, primátor Starej Ľubovne.
Mesto robilo podľa primátora aj ďalšie kroky, aby dopravný zámer, spolu s investíciou neprepadli. Žiadalo ministerstvo dopravy, aby čerpanie dotácie bolo termínovo posunuté na neskôr, čo sa napokon podarilo. V súčasnosti radnica disponuje aj kladným vyjadrením k zmene územného plánu. „Územné konanie chceme ukončiť do konca tohto roka a niekedy v marci by sme chceli mať už aj stavebné povolenie. Následne sa bude všetko odvíjať od procesu verejného obstarávania,“ doplnil primátor s tým, že dotknuté lokality by chceli v budúcom roku definitívne prepojiť.
Továrenská ulica s priemyselnou zónou.
ODĽAHČENIE DOPRAVY
Plánované zmeny na cestách majú pomôcť odľahčiť kritický uzol na križovatke pri autobusovej stanici a v smere od Podsadku. V pracovný deň, alebo v čase dopravnej špičky je tu vozidiel neúrekom. V priemyselnej zóne na Továrenskej ich jazdia stovky, vyťaženosť križovatky bola naposledy odhadovaná na 7,5-tisíca áut denne. V priemyselnej časti pritom podniká zhruba 50 firiem. Napríklad jedna z nich, Leitech investovala v meste aj pod podmienkou plánovaného dopravného prepojenia.
Kruhová križovatka s prejazdom cez železnicu na začiatku mesta by mala pomôcť odľahčiť aj preťažený most ponad rieku Poprad. Ten slúži už desiatky rokov a z odborného hľadiska sú na ňom možné už len povrchové úpravy.
Podobnú kruhovú križovatku mesto plánuje aj priamo na Továrenskej ulici s výhľadovým napojením na budúce zobchvatovanie Starej Ľubovne v smere na sídlisko.
Viadukt nad železnicou nebude nutný (vľavo). Kruháč pribudne pri vstupe do mesta.
Peter Rindoš, foto: ĽMS
Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 47-48 (15. december 2020)
Comments