Tento rok navštívilo hrad a skanzen takmer 170 000 návštevníkov. Najsilnejšie boli letné mesiace júl a august, kedy mesačná návštevnosť presiahla 60 tisíc históriechtivých. V porovnaní s minulým rokom, kedy padali rekordy, to bola síce nižšia návštevnosť, múzejníci sú však spokojní. Obmedzenia totiž zabrzdili prílev turistov hlavne z Poľska.
Expozície hradu a skanzenu tak navštevovali z veľkej časti Slováci. „Značný úbytok je práve z druhej najnavštevovanejšej krajiny, a to z Poľska. Aj napriek nepriaznivej situácii nás však navštívili napríklad Česi, Angličania, Maďari, Rusi či Nemci,“ povedala Petra Líšková z Ľubovnianskeho múzea.
Veľkej obľube sa každý rok teší hradný muzikál s pesničkami. V poradí XV. ročník navštívilo v priebehu jedného týždňa viac ako 12-tisíc návštevníkov. „Samozrejme, niektoré podujatia sme počas hlavnej letnej sezóny zrušili a zároveň presunuli na iný termín, ako napríklad komorný koncert kapely Art Pilgrims Duo, ktorý sa bude konať koncom októbra. Malé zmeny nastali aj v prípade podujatia Hradné slávnosti, ktoré sa síce konali, ale pôvodný naplánovaný program v rámci projektu UZOL – Mesto kultúry sa uskutoční až počas sezóny 2022,“ ozrejmila P. Líšková.
Úspešný bol koncert slovenskej speváčky Simy Magušinovej v skanzene, ako aj nočné divadelné predstavenie Ľubovnianske strašidlo. Už druhý rok sa však nekonali Hubertovské slávnosti a zrušený bol aj koncert súboru PUĽS.
NOVINKY NA HRADE
Návštevníci mohli objaviť nový prvok digitálnej expozície v hradnej veži, kde väznili známeho dobrodruha. „Ide o prezentáciu strelnej guľky, ktorou bol Móric Beňovský zastrelený, ako aj piesok z Madagaskaru, odkiaľ obidva nálezy pochádzajú,“ doplnila P. Líšková.
Nový nádych dostala tento rok aj hájovňa v skanzene. „V Malom Lipníku ju dal v roku 1890 postaviť Gejza Alapi Salamon z rodiny majiteľov tunajších panstiev. V rokoch 1980 - 1982 bola premiestnená do skanzenu a prešla mnohými prestavbami, mala z nej byť hvezdáreň, osvetové stredisko... Dnes sa snažíme, aby to bola znova Hájovňou zo 40. - 50-tych rokov,“ načrtla P. Líšková.
Ľubovnianske múzeum pritom neustále pracuje na sprístupnení celého hradu. Múzejníci pripravujú projektovú dokumentáciu, ktorá bude podkladom k ďalšej rekonštrukcii severovýchodnej fortifikácie hradu Ľubovňa. Koncom novembra sa uskutoční aj úvodná konferencia k projektu.
foto: ms
Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 38 (13. október 2021)
Comments