top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Do dobovej krčmy zateká. Mestská tábor si žiada obnovu

Updated: Sep 21, 2023

Stredoveký vojenský tábor v podhradí, ktorý ponúka obraz vojenského života 16. storočia, je v stave, ktorý si nutne vyžaduje rekonštrukciu.


Projekt už má samospráva na stole a prvé práce by mali začať čoskoro. Ako prvá je na zozname opráv strecha stredovekej kapitánskej krčmy, ktorá už preteká.


Drevené prvky potrebujú výmenu

Už na prvý pohľad je zjavné, že celý tábor potrebuje väčšiu investíciu. „Areál už má nejaký ten rôčik za sebou, ide väčšinou o drevené prvky, potrebujú údržbu a je nutná aj rekonštrukcia,“ potvrdil to, čo je už od vstupnej brány jasne viditeľné, Pavol Kocurko (na fotografii v krúžku), riaditeľ spol. Marmon.

Zničené drevené prvky sa snažia nahrádzať aj novými, no zjavne to nestačí. Aj lanový park, na ktorý sa dá vstúpiť len pod dohľadom animátora, by potreboval renováciu, čo si všimli aj turisti z Prešova, ktorí zaplatili do tábora symbolické vstupné: „.Chcelo by to už zmodernizovať.“

Podľa riaditeľa sa však nájdu aj takí návštevníci, ktorým sa práve staré drevo páči. „Mal som tu návštevníka z Martina, člena kapely, ktorému sa páčila dobová veža, plot. Chcú tu nahrať klip. Ale, jednoznačne, zub času si vyžaduje modernizáciu,“ doplnil Pavol Kocurko.


Projekt ráta aj s ubytovaním

Aj radní majú v záujme toto miesto, ktoré navštívi množstvo turistov, zrenovovať. „Na projekte pracujeme niekoľko rokov a hovorí o celkovej rekonštrukcii. Ráta aj s troma formami ubytovania, a to s ubytovacími zariadeniami v podobe školy v prírode pre jeden plný autobus. Vytvorí sa tu priestor pre ubytovanie v podobe stromodomov a ešte aj pre karavany a menšie chatky,“ povedal prednosta MsÚ v Starej Ľubovni Aleš Solár. Ako doplnil, pôvodne chcelo mesto ísť do projektov cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovensko, lenže ubytovanie nebude oprávnenou aktivitou, čiže pôjde najprv do iných aktivít, ako je oplotenie, nové veže, lanový park či kontajnery na požičiavanie bežiek a bicyklov.

V druhej fáze by teda malo pribudnúť ubytovanie, no financie už bude zriaďovateľ hľadať cez iné projekty. Teraz samospráva rieši stavebné povolenie.


Nová strecha za 30-tisíc EUR

Projekt ráta s rozšírením tábora z pravej strany. V dobovej krčme by mala byť reštaurácia a zvieratá by mali presunúť do predných častí. „Celá rekonštrukcia bude stáť viac ako milión eur. Rozpočet ešte nemáme dodaný projektantom, máme čas do konca septembra na podanie projektu a potom o týždeň - dva budeme vedieť presnejšie. No len stromodomy stoja vyše tristotisíc eur, takže to nebude lacná záležitosť, ale rekonštrukcia je potrebná ako soľ,“ dodal Aleš Solár.


Opravy začnú v októbri

V havarijnom stave je najmä strecha kapitánskej krčmy. „Plánujeme to opravovať už po Hubertovských slávnostiach začiatkom októbra, aby sa to stihlo pred zimou a snehom,“ povedal P. Kocurko, ktorý práce na streche odhaduje na 30-tisíc eur.

Napriek všetkému majú v tábore v podhradí letnú sezónu za sebou, pripravili pre deti pár akcií a vyšlo im aj počasie. A pred sebou majú veľkú obnovu dobového areálu otvoreného v roku 2006.

Alena Dudláková, foto: autorka

(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 32, 6. septembra 2023)

Comments


bottom of page