top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Ako a na čom môžete v domácnosti ušetriť?

Počúvame to z každej strany... Šetrenie je dnes nielen módnym trendom, ale nevyhnutnosťou. Prinášame vám preto pár tipov, ktoré by vám mohli ponechať o niečo viac eur v peňaženke.


Najprv koronakríza, potom vojna na Ukrajine a s tým súvisiace zvyšovanie cien energií robí rázny rez nášmu blahobytu. Mnohé domácnosti a najmä starší ľudia, ktorí sú akosi prirodzenejšie zvyknutí žiť skromnejšie, pretože zo svojich dôchodkov vyskakovať skutočne nemôžu, rozmýšľajú, ako a hlavne kde ešte ušetriť. Prinášame vám návody, ako sa pokúsiť niečo zmeniť, aby výsledok bol prínosom pre celú vašu domácnosť.


Ako ušetriť na elektrine?

Mnohí z nás aktuálne riešia vykurovanie svojich domov a bytov. Odporúčaná priestorová teplota počas dňa je do 21 °C a v noci okolo 18 °C, ak však z oboch uberiete už o 1 °C (a teplejšie sa oblečiete), ušetríte, hoci tento efekt uvidíte až neskôr.

Všetko, čo v domácnosti momentálne nepoužívate, odpájajte zo siete. Aj keď to nie je aktívne, stále to plytvá energiou, pretože je to v pohotovostnom režime. Platí to napr. aj pre nabíjačky telefónov. Nenechávajte zbytočne ako zvukové kulisy zapnuté ani rádiá, televízory či počítače. Odvyknite si zaspávať pri zapnutom televízore.

Používajte domáce spotrebiče správne – teda neperte s poloprázdnou práčkou, nezapínajte umývačku riadu, ak nie je plná. Mimochodom, ak ju ešte nemáte, vedzte, že umývačka riadu výrazne šetrí aj vodu.

Zhášajte svetlá – keď sme boli malí, rodičia nás na to neustále upozorňovali. My, dospeláci, to ešte ako-tak dodržiavame, horšie je to s mladšou generáciou. Ak máte deti či vnúčatá, trpezlivo im to pripomínajte. Je to jeden z najjednoduchších spôsobov, ako ušetriť peniaze za elektrinu. Aj preto používajte LED žiarovky – keď si uvedomíte, o koľko menej elektrickej energie spotrebujú LED žiarovky v porovnaní s klasickými žiarovkami počas ich životnosti, budete sa čudovať, prečo ste tak už neurobili skôr.

Odmrazujte pravidelne mrazničku. Veľká vrstva ľadu v nej zvyšuje spotrebu elektriny. Neplatí to pri tzv. no-frost chladničkách, na ktorých sa námraza prirodzene tvorí len veľmi zriedka. Ak má vaša chladnička už viac ako 10 rokov a je zo starších typov, zvážte kúpu novej. Chladničky, ktoré idú neustále 7 dní v týždni, a tiež sušičky bielizne sú v domácnostiach najväčšími „žráčmi“ elektrickej energie.


Nové spotrebiče?

Uvažujete, že zainvestujete a obmeníte viaceré spotrebiče vo vašej domácnosti? Od marca 2021 platí nové označenie na domácich spotrebičoch. Pri kúpe preto vždy kontrolujte energetický štítok daného spotrebiča, kde nájdete konkrétne údaje o jeho spotrebe elektrickej energie. Najúspornejšie spotrebiče sú označované písmenom A, najmenej úsporné majú označenie G. Ak ste počítačovo zdatní, urobte si na internete porovnanie cien výrobku, ktorý chcete kúpiť. Nakupovanie cez eshopy je dnes veľmi obľúbené a mnohé výrobky sú takto lacnejšie ako v kamennej predajni.


Recyklujte oblečenie

Spomínané nakupovanie cez internet môže však byť aj zradné, pretože kúpite aj to, čo nepotrebujete. Platí to aj pri nákupe oblečenia. Podľa prieskumov mnohí Slováci tretinu až polovicu svojho oblečenia vôbec nenosia a iba im leží v skriniach. Ak sa ich nedokážete zbaviť predajom na burzách, skúste aspoň zbytočne nenakupovať to, čo aj tak nebudete nosiť. Prípadne oblečenie recyklujte či posúvajte ďalej.


Robte si nákupný zoznam

Niekedy sa tradovalo, že nie je dobré ísť nakupovať hladní, lebo nakúpite aj to, čo nepotrebujete. Dnes sa odporúča urobiť si nákupný zoznam, napr. na týždeň alebo mesiac, podľa toho, aké jedlá budete variť. Držte sa zoznamu, no zohľadnite aj akcie v obchodoch. Mimochodom, ak sa stravujete cez pracovné dni mimo domu, váš rozpočet dostáva poriadne zabrať, pretože pri priemernej cene obedového menu okolo 5 eur, miniete mesačne len 100 eur za obedy. Porozmýšľajte, ako zapracovať aj v tomto smere.

Zamyslite sa aj nad svojím jedálničkom, skúste variť menej náročné, no pritom zaujímavé jedlá. Ak vyhadzujete príliš veľa peňazí na nákup sladkostí, mäsa či balených vôd, ich obmedzenie sa prejaví nielen na vašej peňaženke, ale i zdraví. Platí to aj pri nákupe alkoholu a cigariet. V tomto už ale majú odborníci dobré správy. Údajne Slováci počas koronakrízy a súčasnej situácie zapríčinenej vojnou na Ukrajine začali piť menej alkoholu, ako tomu bolo roky dozadu.


Zmena životného štýlu

Aktuálna situácia nás núti žiť skromnejšie. Keď sa však nad tým zamyslíme, stačí pár jednoduchých návykov, ktoré zavedieme do života celej rodiny a po čase sa úspora určite prejaví. Pomôže, ak si začnete viesť rozpočet a pri jeho analyzovaní na týždennej, mesačnej či štvrťročnej báze rýchlo zistíte, na čo míňate najviac, zbytočne a kde ešte môžete nejaké to euro ušetriť.


Dagmar Baluchová

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 36 (28. september 2022)

Comments


bottom of page