top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Peter Rindoš

VIDEO Športovcom rozdelili dotácie. Najviac ubrali florbalu

Updated: Jun 17

Športovým klubom a organizáciám v Starej Ľubovni rozdelilo mesto v rámci dotačného programu 98-tisíc eur. Rozhodli o tom poslanci na nedávnom rokovaní zastupiteľstva. Niektoré pridelené sumy môžu vzhľadom na nepomer k predchádzajúcemu roku znamenať pre vybrané subjekty aj isté turbulencie.

Do zoznamu žiadateľov sa pre tento rok prihlásilo celkovo 14 organizácií, peniaze boli schválené trinástim z nich. Oproti predchádzajúcemu roku pribudli šach s turistikou a nový lyžiarsky klub.


Navýšená dotácia znamená v skutočnosti menej

V porovnaní s predchádzajúcimi troma rokmi bola suma na dotácie pre športovcov navýšená o sedemtisíc eur, teda na 98-tisíc. Pravda, v minulom roku možno v skutočnosti hovoriť o takmer 116-tisícoch, keďže futbalisti sa pre vlastnú administratívnu chybu nedostali na zoznam žiadateľov, a tak im poslanci pridelili peniaze mimo programu a to v rámci mimoriadnej dotácie.

Vzhľadom k tejto skutočnosti tak dnes dostala väčšina klubov menej peňazí, keďže v minulom roku nedošlo k deleniu z jedného balíka. „Niektorí išli výrazne dole, hoci pracujú dobre, napríklad taký florbal. Ale dole išli napríklad aj hokejisti, ktorí pritom mali o 50 detí viac,“ poznamenal na nedávnom mestskom zastupiteľstve Patrik Boďo, zároveň predseda športovej komisie. Aj on v nedávnom období zastával názor, aby športovcom bolo výraznejšie pridané. „Dával som v minulosti návrhy, ale neprešli, v meste priestor nie je. Dám ruku do ohňa, že tu budeme mať ďalšie žiadosti o mimoriadne dotácie a budeme sa s tým musieť vyrovnať. Pevne verím, že už v budúcom polroku sa dostaneme k tomu, aby sme dotácie zvýšili,“ dodal. „Deti pribúda a my dávame stále tú istú čiastku. Celkovo by sme mali podporiť navýšenie,“ doplnil ďalší poslanec Patrik Nemergut.Falcons ubudne najviac, pár subjektov si predsa len polepší

Žiadosti o dotácie preveruje a poslancom v pléne následne aj odporúča práve komisia športu a mládeže. Rozhoduje sa podľa určených kritérií, kde je kladený dôraz najmä na základňu s deťmi. Návrh celkovej sumy predchádza posudzovaniu finančno-ekonomickej komisie, ktorá takýmto spôsobom stráži mestské hospodárenie.

Šanca na zvýšenie ešte v tomto roku

Vzhľadom na súčasnú nepredvídavosť výdavkov samosprávy, a to najmä v oblasti platenia účtov za energie v tomto roku k mimoriadnemu navýšeniu dotácií pre šport nedošlo. Podľa predstáv klubov v ich žiadostiach sa javí optimálna suma vyše 200-tisíc eur.

Prípadný priaznivý vývoj však nevylučuje aspoň čiastočnú zmenu k lepšiemu už v roku 2023. „Uvidíme, ako sa všetko bude vyvíjať, rozhodne o tom finančno-ekonomická komisia. Ak navýšenie odobrí, potom uvoľníme ďalšie peniaze pre oblasť športu,“ poznamenal primátor Ľuboš Tomko, ktorý tiež pripomenul, že samospráva mimo priamych dotácií uvoľňuje peniaze do prevádzok športovísk cez iné schémy. Tiež dodal, že prvoradou úlohou samosprávy je zabezpečovať najmä základné činnosti, pričom ostatné aktivity, vrátane podpory športu, môžu byť v ťažkých časoch nad rámec financovania.


Dotáciám sa budeme venovať aj v ďalších vydaniach novín, pozrieme sa napríklad na štatistiky z pohľadu ostatnej dvanásťročnej histórie, kde si medzi sebou porovnáme jednotlivé kluby.

Peter Rindoš, foto: ĽMS

VIDEO

Comments


bottom of page