top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

VIDEO Ľubovniansky jarmok 2022: Po troch rokoch odmlky priniesol veľkú zábavu

Tri roky museli Staroľubovňania čakať na Ľubovniansky jarmok, ostatný sa konal v roku 2019. Po dvoch pandemických rokoch im preto padol vhod 29. ročník, ktorý trochu zmáčal dážď, nič to však nemenilo na hojnej účasti.

Ľubovňa počas troch dní hostila aj predstaviteľov štyroch partnerských zahraničných miest, predstaviteľov vlády, poslancov NR SR, zástupcov kraja a viacerých hostí. Nechýbalo, samozrejme, množstvo ľudí z mesta i okolia.


Odbúrali sa dopravné zápchy

Boľačkou jarmočných dní je tradične doprava, zápchy tentoraz vyriešila nová reorganizácia dopravy, ktorú si samospráva vyskúšala na letnej cyklistickej akcii. „Osobne mám dobré odozvy, vo štvrtok ráno bol síce ťažký štart, kým si ľudia zvykli. Polícia bola ale spokojná, v piatok a v sobotu už neboli žiadne zápchy, pomohol nám juhovýchodný obchvat a tiež Vansovej ulica. Tiež sa tak splnila aj vízia vrátiť jarmok na Námestie sv. Mikuláša,“ zhrnul Aleš Solár, predseda jarmočného štábu.


Príjem z jarmoku: vyše 26 tisíc €

Napriek opatrnosti predajcov, si svoje stánky rozložilo 182 z nich. Okrem komerčného tovaru sa predstavili opäť aj remeselníci so svojimi originálnymi výrobkami, tentoraz 62 remeselníkov zažilo premiéru na Námestí pri kostole sv. Mikuláša, čo si viacerí pochvaľovali, voľnejšie sa tu pohybovali hlavne kupujúci. Príjem do mestskej pokladnice bol 26 274 eur. Výdavky sa ešte sumarizujú. Mestu pomohla aj dotácia z kraja, od PSK dostalo dotáciu 6 000 eur.


Bohatý program na dvoch tribúnach

Novinkou boli aj dve tribúny. „Program bol veľmi bohatý na oboch pódiách, niekedy sa dokonca prekrýval, čo spôsobovalo niekedy menšie problémy, ale za to sa, samozrejme, ospravedlňujeme,“ podotkol prednosta MsÚ Aleš Solár. Ako dodal, vďaka patrí mnohým ľuďom, pripraviť do detailov podujatie tak veľkého rozsahu je náročné a vyžaduje nasadenie desiatok, často neviditeľných ľudí. Bdelá bola aj polícia, počas jarmoku štáb zaregistroval jednu stratu peňaženky a riešila sa aj strata dieťaťa, našťastie, s dobrým koncom. Pozitívnou zmenou bol aj návrat kolotočov na parkovisko pod tzv. Bielym domom. „Chcem poďakovať majiteľovi pánovi Reľovskému, ktorý nám priestor poskytol tentoraz za symbolické 1 €,“ pripomenul šéf jarmočného štábu.


Dobrý úmysel sa ukázal aj vo výnimočnej aktivite Najviac jarmočníkov v kroji, ktorá mala charitatívny podtext. Koncipovanie hlavného programu tentoraz zverila radnica OZ Kultúra so srdcom. „Ďakujem za túto príležitosť, zhostil som sa tejto úlohy veľmi rád, kto ma pozná, vie, že to robím s láskou a využil som svoje kontakty a skúsenosti zo svojho 14-ročného pôsobenia v divadle. Osobitá bola aj technika, chcel som vytvoriť niečo nové, lepšie obrazovky, svetlá, väčšiu šou,... aby sa ľudia bavili,“ zhrnul Miroslav Vrábeľ.


Podčiarkla sa aj história

Keďže mesto pod hradom Ľubovňa si pripomínalo 730. výročie, ďalšou novinkou bolo odhalenie výstavy na Nám. sv. Mikuláša, kde si mohli všetci pozrieť prierez storočí mesta a historik Filip Lampart priblížil najvýznamnejšie udalosti v dejinách Starej Ľubovne.


Odhalili sochu M.R. Štefánikovi

Jednou z výnimočných udalostí jarmoku bolo aj odhalenie sochy M.R. Štefánikovi v parku na Námestí generála Štefánika, a to cez dotáciu od Ministerstva obrany SR. Na akte sa zúčastnil aj minister obrany Jaroslav Naď. „Z ministerstva sme dostali 25 000 eur a rovnaká čiastka išla zo zdrojov mesta. Socha stála 50 000 eur. Autorom sochy z bronzu je Peter Meszároš, bratislavský sochár. Myšlienkou bolo oživiť námestie nejakým umením a Štefánika zobraziť trochu inak, bol to človek, ktorý mal veľa aktivít,“ priblížil A. Solár. Ako dodal odhaľovanie bolo náročnou udalosťou na organizáciu, museli dodržať prísne protokoly ministerstva obrany.

Dôstojnou bodkou za jarmokom prispel aj miestny poľovnícky spolok, Hubertovské slávnosti v podhradí priniesli tiež síce tradičné, ale výnimočné udalosti. V týchto dňoch sa už Stará Ľubovňa vrátila do bežného života a podľa slov predsedu jarmočného štábu sa vyhodnotil priebeh, drobné nedostatky sa mesto bude snažiť odstrániť a do budúcnosti len vylepšovať najmasovejšiu spoločenskú udalosť roka.


Helena Musalová, foto: ĽMS, Michal Petrilák, FB Stará Ľubovňa

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 37 (5. október 2022)Commentaires


bottom of page