top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Vianočné trhy sa po dvoch rokoch vratili medzi ľudí

Stará Ľubovňa odštartovala predvianočnú náladu kreatívnymi trhmi a úsmev na detských tvárach vykúzlil i tradičný Mikuláš.


Vianočné trhy, na ktorých svoju zručnosť i šikovnosť predstavili tvorcovia zo Starej Ľubovne i blízkeho okolia, ohúrili bohatou ponukou vianočného tovaru, pesničkami i výzdobou. Nedeľňajšie popoludnie už patrilo Mikulášovi, ktorý prišiel pred zrakmi zvedavých detí rozsvietiť vianočný stromček. Čakanie na Mikuláša spestrili i vianočné pesničky v podaní DUA Nika a Alex a nechýbala ani sladká nádielka.

foto: FB/ Mesto SL


ANKETA

Trhovníci ukázali kreativitu a šikovnosť

Prišli sme z Novej Ľubovne a na výrobkoch pracovala celá naša škola, ale, samozrejme, predávať nemohli prísť všetci. Vyrobili sme ozdoby z dreva a hliny na vianočný stromček, predávame aj pohľadnice, ktoré sme sami nakreslili. Predáva sa nám super, stretli sme veľa milých ľudí, ktorí sa pri našom stánku pristavili.
Sme zo Spojenej školy Jarmočnej. Žiaci zhotovovali výrobky z odboru cukrár, kuchár, hostinský, hotelová akadémia a napiekli medovníky, tradičné suché pečivo, pečený čaj a rôzne chutné maškrty. Elokované pracovisko v Lomničke zasa pracovalo na textilných výrobkoch ako chňapky, levanduľové srdiečka, tašky, koberce, klasické patchworkové drevené svietniky, lopáriky, drevené hodiny, ozdoby. Predáva sa nám veľmi dobre, už doobeda sme nemali suché pečivo, sme spokojní a ďakujeme organizátorke za pozvanie.
Dnes sme prišli s dekoratívnymi výrobkami, ktorých výrobe sa venujeme už asi šiesty rok. Začalo to zdobením medovníčkov, ale povedali sme si, že je škoda zjesť tu krásu, tak sme sa rozhodli, že začneme zdobiť drevené medovníky. A rozrástlo sa to do ďalších podôb, zdobíme ľudovými vzormi domčeky a rôzne iné drobnosti. Bola by škoda to neukázať ľuďom, možno sa to niekomu zapáči a rád by si tým ozdobil domácnosť. Výroba trvá dlhšie, takže nedokážeme pokryť nejaký veľký trh, preto sa orientujeme skôr na tieto vianočné trhy. Tešíme sa veľkému úspechu, ľudia sú nadšení našou prácou, možno preto, že je to pestré a využiteľné v domácnosti, keďže tu máme aj koreničky, stojan na servítky či fotky a podobne.

Jana Blašková, foto: autorka

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 46 (7. december 2022)

Comments


bottom of page