top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Vianočné inšpirácie po 10-krát

Updated: Jul 9, 2020


DSC_1030

Čarovné, krištáľové, rozprávkové, štrikované, sklenené, vidiecke, anjelské, tradičné i netradičné slovenské či v štýle vintage – také už boli Vianoce na tradičnej výstave v Galérii Provinčný dom. A tak sa od 10. jubilejného ročníka očakávalo opäť niečo výnimočné. Zažiarili tak rovno ako Hviezdne Vianoce.


Stále nové nápady Spolupráca mesta, miestneho kvetinárstva a škôl tak v týchto dňoch priniesla do Starej Ľubovne množstvo trendov i kreatívnych, voňavých a hlavne obdivuhodných vianočných inšpirácií. Pri jubileu sa zvykne aj bilancovať, a tak sme sa pýtali Jany Garčárovej na aktivitu, ktorá trvá s kvetinárstvom Clívia už celú dekádu rokov. „Tá cesta sa nezdala až tak dlhá, ako náročná. Na prípravu týchto výstav bolo nutné vynaložiť vždy veľmi veľa energie, ale zakaždým máme z toho dobrý pocit, že sme ľuďom mohli ukázať nové trendy, aj svetové. A potešiť ich dekoráciami, ktoré sme vyrobili v našom kvetinárstve. A nás zas potešilo, keď sa to ľuďom páčilo.“ A to, že každoročne vymysleli aj okruh témy, vraj nebolo až také zložité. Vianoce sú jednoducho vždy veľkou inšpiráciou. A prečo 10. ročník dostal názov hviezdny? Pri jubileu sa jednoducho hodí niečo veľkolepé a náhoda chcela, že téma neodskočila veľmi ani od trendov roku 2017. „Hviezdy sú tohto roku na výslní, dávajú sa do popredia, či už v dekoráciách, alebo ako ozdoby na stromčeky, na okná alebo vchody. Napokon hviezda je symbolom Vianoc a predstavuje niečo pekné a magické,“ dodala J. Garčárová.


Obdivuhodné diela A aj hviezdne motívy, ale samozrejme, nielen tie, môžete nájsť na výstave aj v sladkých motívoch, ktoré tiež už tradične v predvianočnom čase predstavuje SOŠ na Jarmočnej ulici. „Všetky tieto dobroty, ktoré tu môžeme vidieť, vznikli v našich odborných učebniach počas praktického vyučovania a pripravili ich žiaci z odboru cukrár a študenti hotelovej akadémie,“ priblížila Alžbeta Štefančíková, hlavná majsterka odbornej prípravy SOŠ a podotkla, že mladí ľudia aj dnes majú veľký záujem o pečenie a zdobenie sladkých vianočných dobrôt. „Aj sa od nich učíme, vnášajú niečo nové do tejto práce. Prinesú si aj z domu nejaké nápady, napríklad od babičiek,“ podotkla pedagogička. A do tretice môžete na výstave obdivovať aj práce Súkromnej základnej umeleckej školy (SZUŠ). Nájdete tu zaujímavé dielka detí od 5 do 15 rokov. Obdivuhodné sú nielen výtvarné práce, ale aj trojrozmerné, zo šúpolia či napríklad zo slaného cesta, ktoré po úprave vyzerajú ako krásne kovové vianočné ozdoby. „Pripravovali sme to asi mesiac a bolo to také pekné predvianočné obdobie. Deti sa musia stíšiť pri samotnej práci, prežívajú to ale intenzívnejšie, lebo pripravujú aj darčeky,“ podotkla Nadežda Štefančíková so SZUŠ. Galéria je tak  plná inšpirácií. Výstava bola otvorená 4. decembra a ak sa chcete nielen inšpirovať, ale si aj niečo kúpiť, čas máte do 15. decembra.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 45 (12. december)


Commentaires


bottom of page