Mestská samospráva sa zaoberala petíciou obyvateľov Starej Ľubovne bývajúcich v blízkosti Nám. gen. Štefánika, ktorým prekáža hluk i znečistenie okolia počas veľkých zábavných akcií. Podpísalo ju 43 občanov, ktorí žiadali presun týchto podujatí do iných lokalít.
Radnica k sťažnostiam rozvinula aj diskusiu medzi mestskými poslancami na júnovom zasadnutí a po prešetrení zistila, že zo 799 obyvateľov danej lokality petíciu podpísali len štyri percentá obyvateľov žijúcich v lokalite, kde sa kultúrne akcie konajú. Má teda za to, že tak nie je preukázaný verejný, resp. spoločenský záujem.
RADNICA SA BRÁNI
Argumentácia samosprávy smeruje aj k tomu, že počas masových kultúrnych akcií má zabezpečený dostatok košov na odpad (len počas jarmoku platí takmer 4-tisíc € za odvoz odpadu), rovnako suchých WC (platí takmer tisíc €) a je zvýšený výkon hliadok mestskej polície. „Najneskôr do 12-tich hodín Verejnoprospešné služby vždy dajú priestranstvo do pôvodného stavu, pričom čistenie komunikácií mimo zimných mesiacov prebieha mechanizmami, ktoré sa nevykonávajú po 22.00 h,“ uvádza v stanovisku Mesto Stará Ľubovňa. Vo vzťahu k hlučnosti po 22.00 h uvádza, že dodržiava VZN mesta o zákaze rušiť verejný poriadok v čase nočného pokoja.
ÚSTUPKY SA NAŠLI
Podávatelia petície tiež uvádzali, že samospráva plánuje navýšiť počet kultúrno-spoločenských akcií v danej lokalite. „Toto tvrdenie nie je pravdivé, pretože sme organizátorom aj iných akcií, napr. Majáles a toto podujatie už do svojho programu v roku 2023 a 2024 nezahrnulo, teda počet akcií v danej lokalite znižuje,“ uvádza radnica a ubezpečuje sťažovateľov, že pristúpi k zabezpečeniu viacerých košov na odpad najmä v blízkosti vchodov bytových domov a tiež zvýšenú činnosť mestskej polície, najmä v lokalitách okolo vchodov pred bytovkami. Čo sa týka hudobného programu reprodukovanou hudbou počas podujatí, zabezpečí tento program do 22.00 h.
ZÁZEMIE PRE AKCIE
Inú lokalitu, najmä pre tri masové podujatia - Ľubovniansky jarmok, Pivný festival a Deň detí, teda samospráva nateraz hľadať nebude. Aj keď medzi poslancami padli návrhy niektoré presunúť, napríklad na futbalový štadión či pred tunajší Dom služieb, prevážila potreba materiálno-technického vybavenia pre organizovanie veľkých podujatí, ako sú rozvody, prísun vody, elektriny, veľké odstavné plochy a v neposlednom rade aj prístup bezpečnostných a záchranných zložiek.
NEPREUKÁZAL SA DOSTATOČNÝ VEREJNÝ ZÁUJEM
Mesto v rámci svojich evidenčných možností zistilo, že na Námestí gen. Štefánika má trvalý pobyt 62 obyvateľov, pričom petíciu podpísalo 19 obyvateľov. Na Ulici 1. mája je 382 obyvateľov a petíciu podpísalo 9 z nich. Na Ulici 17. novembra je 355 trvalo zapísaných obyvateľov (podpísaných sedem).
foto: archív mesta sl
(Pozn.: Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 30, 28. august 2024)
Comentários