top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

VIDEO Vakcinačné výjazdy aj v obciach okresu Stará Ľubovňa

Updated: May 31, 2021

Prešovský samosprávny kraj (PSK) atakoval hranicu 100-tisíc zaočkovaných, a to vo svojich veľkokapacitných centrách od ich spustenia 27. februára i prostredníctvom svojej výjazdovej očkovacej služby, ktorú zriadila župa 8. mája, a o ktorú je veľký záujem, hlavne u imobilných a starších občanov.Krajská samospráva sa cez víkend 22. a 23. mája vo veľkokapacitných očkovacích centrách prioritne zamerala na preočkovanie vakcínou AstraZeneca, pričom jej druhú dávku dostalo spolu 7 090 ľudí.


Výjazdy aj do obcí okresu Stará Ľubovňa

Počas uplynulého víkendu sa k občanom kraja dostala vakcína aj priamo do ich bydliska. Výjazdová očkovacia služba pracovala v 9-tich obciach kraja, v okrese Stará Ľubovňa to bolo v Haligovciach a blízkom zamagurskom meste Spišskej Starej Vsi. „Zdravotnícke tímy v kraji takto zaočkovali 932 ľudí nad 60 rokov, imobilných, resp. ťažko zdravotne postihnutých, ktorí majú sťažený prístup k očkovaniu,“ informovala Daša Jeleňová, hovorkyňa PSK.

A túto sobotu dostanú príležitosť ďalší, mobilné krajské jednotky budú opäť očkovať aj v Staroľubovnianskom okrese, a to v obciach Plavnica, Čirč, Plaveč, Ľubotín a Kyjov. Očkovanie vakcínou Pfizer je určené pre osoby vo veku 60+ a ŤZP. Výjazdová očkovacia služba tu úzko spolupracuje s jednotlivými starostami obcí, ktorí dopredu informujú svojich obyvateľov, ktorí majú záujem a koordinujú vakcináciu.

Po rekordnom nápore vo veľkokapacitných očkovacích centrách prešovskej župy počas uplynulých dní sa vakcinovalo už len v troch strediskách v Prešove, Poprade a Humennom. Počas minulého týždňa bolo na základe návrhu zo strany rezortu zdravotníctva očkovanie pozastavené okrem strediska v Bardejove aj vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Starej Ľubovni. Tento týždeň sa však opäť očkuje, záleží to od kapacity prihlásených. Rovnako vakcinácia beží denne aj v Ľubovnianskej nemocnici.


Nižší záujem ako na začiatku

„V štátnej čakárni pre obe centrá nie je prihlásený dostatok záujemcov na prvú dávku Pfizer, pre ktorú sa v stredu 19. mája zmenila očkovacia stratégia a tiež na preočkovanie vakcínou AstraZeneca. Vývoj dopytu po vakcíne u občanov Prešovského kraja naznačuje, že sa blížime k bodu, kedy bude väčšina osôb, ktoré sa chceli zaočkovať, už aj zaočkovaná a vakcinácia sa podľa avíza rezortu zdravotníctva presunie do ambulancií lekárov prvého kontaktu,“ informovala krajská samospráva. Ako dodala D. Jeleňová, kraj svoje úsilie sústreďuje aj na očkovanie v obciach kraja prostredníctvom výjazdovej očkovacej služby PSK, o ktoré je nateraz záujem.


Naďalej vakcinácia prebieha aj v oboch vakcinačných centrách Starej Ľubovni. Ich prevádzka je prispôsobovaná aktuálnemu záujmu o očkovanie. Vo vakcinačnom centre v priestoroch urgentného príjmu v nemocnici denne zaočkujú okolo 300 záujemcov, vo vakcinačnom centre športovej hale je to podľa aktuálnej potreby.


Foto: archív ĽMS

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 20 (26. máj 2021)

Comentarios


bottom of page