top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's picturePhDr. Eva Halamová

V recyklácii sme na chvoste krajín EÚ

Updated: Jul 28, 2020


Medzinárodný filmový festival EKOTOPFILM – ENVIROFILM, ktorého hlavnou témou je ekológia, ochrana životného prostredia a trvalo udržateľný rozvoj, si to v rámci svojej tour po Slovensku namieril aj k nám. 16. marec tak v kine Tatra patril filmom, v ktorých hlavné úlohy nehrali slávni herci, ale obyčajní ľudia, zvieratá a príroda.


Najlepšie dokumentárne filmové príbehy z celého sveta, ešte k tomu aj zadarmo, sa do viac ako 50-tky slovenských miest dostali v rámci 43. ročníka spomínaného festivalu. „Po celom Slovensku prezentujeme vybrané víťazné filmy z májového festivalu v Banskej Bystrici a Bratislave. V máji sa bude konať ďalší ročník, ktorý počas jedného týždňa prinesie viac ako 100 filmov z celého sveta, bohatý sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií,“ ozrejmil člen festivalového tímu Andrej Krbyla.

envirofilm3

Ekotopfilm – Envirofilm začal vo štvrtok dopoludnia Junior festivalom pre žiakov základných a stredných škôl, kde si vyskúšali aj mnohé zaujímavé aktivity. Napríklad, triedenie odpadov.


Filmami, prednáškami a súťažnými aktivitami sa tak snažia zrozumiteľne a jednoducho deti i dospelých vzdelávať, informovať a zapojiť do problematiky. „Robievame environmentálnu výchovu na školách alebo v iných priestoroch. Okrem krátkych náučných filmov máme pre deti pripravené aj zaujímavé aktivity ako skladanie puzzle či triedenie odpadu do malých kontajnerov. Starší sa zas dozvedia viac o náučnom softvére Neodpadni z odpadov či o dobe, za ktorú sa rozkladajú niektoré druhy odpadov, ale aj o tom, prečo a ako triediť,“ prezradil Andrej Popovič, lektor environmentálnej výchovy zo spoločnosti NATUR-PACK. Jej úlohou je spracovávať triedený odpad, a keďže podľa nového zákona o odpadoch je povinnosťou obcí a miest vykonávať aj environmentálnu výchovu, firma je už druhý rok súčasťou festivalu.

envirofilm2

Pozitívnym faktom je, že v súčasnosti vieme na Slovensku vytriediť vyše 50 percent odpadu. Otázka jeho recyklácie je však už horšia. Hovorilo sa o tom aj na diskusii v štvrtkový podvečer, popri premietaní víťazných svetových filmov (na fotografii dole). „V recyklácii sme na chvoste zoznamu členských krajín EÚ. Recyklujeme len 12 % odpadu, vlani to bolo 6 %, zvyšok končí na skládkach. Európsky priemer je niečo vyše 30 percent, no napríklad Švédsko nedávno ohromilo 99 % úspešnosťou. Do roku 2020 je ale predpoklad, že Slovensko bude recyklovať 50 % všetkých odpadov, vrátane bioodpadu,“ nechal sa počuť A. Popovič.


DSC_0029

Tí, ktorí prišli 16. marca do kina sa mohli dozvedieť viac nielen o recyklovaní a triedení odpadu, ale napríklad aj o najpozoruhodnejších stromoch planéty – baobaoch, garbiarni v Bangladéši či o tom, ako dostať vodu do púšte a zabezpečiť dostatok vlahy pre rastliny a dobytok.


Comments


bottom of page