top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

V kultovom filme Živý bič sa mihol aj Staroľubovňan

Updated: Jul 2, 2020


STASAK

Blysnúť sa vo filme hoc len ako komparz, je vždy zážitkom. Zvlášť ak ide o film zvučného mena či nebodaj zahraničný. S pribúdajúcimi rokmi je tento zážitok intenzívnejší, zvlášť, keď film zozbiera ocenenia či sa dostane do zlatého televízneho fondu. Ak je rola významnejšia, radosť o to väčšia. A možnosť zahrať si vo filmoch sa už naskytla mnohým nehercom – komparzistom, aj obyvateľom Starej Ľubovne či okolia.


Príležitosť pre študentov V decembri minulého roka sme priniesli reportáž o zážitku Staroľubovňana Egona Dlugolinského, ktorý sa stal súčasťou kultového filmu Paľa Bielika Jánošík v 60-tych rokoch minulého storočia. Jeho úloha tu bola dokonca veľmi významná, zaskakoval hercov (hlavne s vyššími postavami) pri ťažkých scénach s koňmi a dokonca „nahradil“ v jednotlivých scénach i Ilčíka a zahral si aj pandúra. Tí, ktorí si tak jedinečný film dnes pozrú, môžu vedieť, že pád z koňa pri akože zastrelení určite „nebolel“ slávnych hercov. A práve fotografie, ktoré sme uverejnili, boli impulzom k spomienke Rastislava Stašáka. „Aj môj otec hral ako komparzista vo filme Živý bič. Žiaľ, veľa informácií o tom nemám, viem len to, že počas jeho štúdia na strednej škole na Orave hľadali komparzistov do filmu a vybrali aj viacerých jeho spolužiakov,“ pripomenul nám R. Stašák, ktorého, už nebohý otec Milan Stašák, sa objavil síce len v jednej krátkej scéne pri vychádzaní z kostola (na fotografii), ale bolo to pre neho veľkým zážitkom. Zvlášť, že išlo o legendárny film, televízne spracovanie rovnomenného románu Mila Urbana, kde hrali herci zvučných mien ako Viera Strnisková, Emília Vášaryová, Štefan Kvietik, Mikuláš Huba a iní. Film režiséra Martina Ťapáka z roku 1966 sa tak v rodine Stašákových pozerá s veľkou úctou i spomienkou na otca a dedka.


Filmárov láka okolitá krajina Okúsiť veľký svet filmu na pľaci dostali mnohí našinci nielen vďaka komparzu počas štúdia v iných mestách, ale aj priamo v Starej Ľubovni či okolí. Náš kraj vždy lákal filmárov. Pripomenieme rok 2002, keď Nižné Ružbachy zažili inváziu 100-členného štábu britských filmárov, ktorí si vybrali lokalitu, kde stoja okolo železničnej trate staré stodoly na natočenie sekvencií veľkolepej filmovej verzie Doktora Živaga. Miesto vtedy bravúrne premenili na ponurú ruskú dedinu, ktorou prechádzal parný rušeň. Na pľaci sme vtedy okrem britských i talianskych hercov stretli i komparzistov z Plavnice. A nielen v ňom sa mihli našinci, našli sme mnohých iných, dokonca kňaz o. Kamil Dráb mal v úspešnom českom seriáli  krátky dialóg.  Prečítajte si to v ĽN č. 11, ktoré bude v predaji do 25. marca.


Foto: archív R. S.


––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov. Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN.


댓글


bottom of page