top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

VIDEO V knižnici vytvorili multifunkčný priestor pre deti

Updated: Nov 26, 2021

V Ľubovnianskej knižnici zmodernizovali detské oddelenie. Hľadali riešenie ako z jedného z najnavštevovanejších priestorov knižnice, vytvoriť multifunkčné miesto. Deti sa tak môžu stretávať nielen na podujatiach knižnice, ale aj samostatne, s knihovníkom alebo rodičom a zmysluplne tráviť voľný čas pri knihe či hre.

Výzvou bolo nezaplniť detské oddelenie s rozlohou okolo 70 m2 iba 10 000 knihami. Priestor sa mal stať obľúbeným miestom, kde sa deti môžu stretávať, hrať sa a tvoriť. Preto sa v knižnici rozhodli pre vytvorenie troch zón - Tichej čitateľskej, Relaxačno-hernej a Pracovnej zóny.


„Multifunkčnosť detského oddelenia podčiarkuje dvojstupňové pódium s úložnými kontajnermi, relaxačné vaky, posuvné regály a predĺžený pracovný stôl so stohovateľnými stoličkami. Tieto prvky interiéru je možné podľa aktivity, potrieb a počtu návštevníkov variovať, vďaka čomu dokážeme jednotlivé zóny navzájom prelínať,“ opísala variabilnosť priestoru Lenka Strenková z Ľubovnianskej knižnice, ktorá mala od začiatku až do konca premeny všetko pod palcom.


OBĽÚBILI SI PÓDIUM

Najvyhľadávanejším miestom sa v detskom oddelení stalo práve pódium, ktoré môže byť nielen javiskom, hľadiskom, miestom na výstavy, ale aj oddychovou zónou či herňou. Slúži aj ako ukladací priestor a na zástene sa deti môžu pochváliť svojimi výtvormi. „V prípade tvorivej dielne odsunutím regálov a doložením stolov a stohovacích stoličiek dokážeme vytvoriť ďalšie pracovné miesta. Zasunutím posuvných regálov zvýšime kapacitu miestnosti. Už to nie je len miesto na požičiavanie kníh, ale priestor, ktorý sa ľahko a za krátky čas prispôsobí rôznym aktivitám aj počtu detí v priestore oddelenia,“ načrtla Lenka Stenková.


FINANČNÁ PODPORA

Celkom tak v detskom oddelení pribudlo, okrem statických, šesť posuvných regálov na knihy. Kompaktnosť, estetickosť a bezpečnosť celého priestoru zaistili štyrmi zástenými regálmi k radiátorom a ukončovacím regálom.


Komplexná inovácia detského oddelenia začala v roku 2020 z rozpočtu Ľubovnianskej knižnice. Po získaní prostriedkov z Fondu na podporu umenia vo výške 4 500 € pokračovali v modernizácii interiéru tak, aby bol na oddelení zachovaný nielen jednotný dizajn, ale aj koncepcia funkčnosti, variability, ergonómie a vzájomného prepojenia priestoru.

Slávnostné otvorenie sa konalo v utorok 23. novembra. Na prestrihnutie symbolickej pásky, v podobe starých fotografií detského oddelenia, sa podujala Lilien Čižmárová niekoľkonásobná držiteľka zlatej stonožky a jedna z najmladších čitateliek takmer dvojročná Simonka.


foto: ĽK, ms

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 43 (18. november 2021)


Opmerkingen


bottom of page