Koronakríza paradoxne Ľubovnianskej knižnici v niečom pomohla. Začiatkom marca tu ešte reálne „hrozilo“, že sa kvôli rekonštrukcii OD Družba, kde knižnica sídli, bude musieť načas vysťahovať. Čas, keď sa dostala do nútenej odstávky, využila príprave na sťahovanie – na vyraďovanie starých a opotrebovaných kníh, upratovanie… a okrem toho urobila niekoľko zlepšení pre čitateľov, ktorí sa už v týchto dňoch aj fyzicky vrátili medzi regály knižnice.
Podrobnejšie značenie kníh „Zrušili sme univerzálnu študovňu a knihy doteraz určené len na štúdium v knižnici sme zaradili do fondu náučnej literatúry určeného na bežné výpožičky. Je to naozaj fyzicky namáhavá práca, presunúť nejakých 20 tisíc kníh a hľadať miesto pre ďalších tri a pol tisíc,“ priblížila pracovné tempo aj počas odstávky riaditeľka knižnice Elena Vranovská (na fotografii). Presuny sa dotkli aj veľkoformátových kníh, dostali samostatné police. „Viac ich šetríme, nemusia byť v regáloch naležato, pekne stoja a pre čitateľov je jednoduchšie si ich z regálov vyberať,“ podotkla riaditeľka knižnice, kde zaviedli aj nové značenie kníh, ktoré výrazne uľahčí vyhľadávanie kníh a aj zamestnancom sa budú lepšie zakladať vrátené. Na úsekoch krásnej literatúry pre starší školský vek, mladých dospelých i dospelých začali knihy značiť tromi písmenami, čiže vytvorili podrobnejšiu „adresu“ knihy v knižnici.
Karanténna miestnosť pre knihy Po dvoch mesiacoch uzávery sa v Ľubovnianskej knižnici 11. mája už veľmi tešili na čitateľov. „Vrátené knihy ukladáme na 48 hodín do karanténnej miestnosti, až následne sa zakladajú do fondu, aby si ich čitatelia mohli opäť vypožičať. Samozrejme, platia prísne hygienické opatrenia, odstupy i obmedzenie počtu čitateľov v knižnici,“ ozrejmila E. Vranovská. Nápor po otvorení knižnice zažili hlavne prvé dva týždne. „Aj sa tvorili rady, ale mali sme to trochu uľahčené, pretože aj počas uzávery mohli čitatelia vracať knihy do biblioboxu, a nemali sme hneď taký nával vracajúcich sa kníh,“ povedala riaditeľka knižnice, ktorá okrem výpožičných a iných služieb pravidelne usporadúva množstvo vzdelávacích i kultúrno-spoločenských podujatí. V týchto dňoch mala prísť do Starej Ľubovne známa etnologička Katarína Nádaská, besedu ale odložili na september. Niektoré aktivity knižnica presunula do digitálneho priestoru, napr. Stonožkové čítanie, či regionálnu súťaž o najsčítanejšieho a najdôvtipnejšieho detského čitateľa Kráľ čitateľov. „Podmienky súťaže Stonožkové čítanie sme modifikovali tak, že deti môžu do knižnice posielať záznamy, aj prostredníctvom on-line formulára, o všetkých prečítaných knihách, teda nielen o tých, ktoré si požičali z našej knižnice, pretože naším prvoradým cieľom je motivovať deti k čítaniu,“ vysvetlila E. Vranovská. Navyše čitateľom umožňujú aj on-line objednávky, t.z., že to, čo si vyhľadajú v on-line katalógu knižnice a objednajú e-mailom alebo aj telefonicky, im knihovníčky prichystajú a stačí si to len vyzdvihnúť pri pulte v knižnici.
Dočkali sa rekonštrukcie Koronasituácia sa tu podpísala čiastočne aj pod výpadok príjmov z členského i upomienok. Aj keď nejde o vysokú čiastku (okolo 3 tisíc eur), ako podotkla riaditeľka, pre knižnicu je to dosť a peniaze sa mohli použiť na nákup literatúry. Napriek tomu tu stále nakupujú tak nové knihy, ako i časopisy a dennú tlač, čo môže byť v týchto časoch, keď mnohé domácnosti šetria, výhodné. Okrem toho, že sa do knižnice vracia život, nemusí sa napokon ani sťahovať. Rekonštrukcia budovy sa vyvinula tak, že môže ostať otvorená aj počas výmeny strechy. Očakávajú tu, že iba v prípade výmeny okien uzavrú priestory, ale len na deň- dva. Dlhoročne tu zateká a premočené sú omietky, dlážky, regály. Aj počas odstávky tu zachytávali pri dažďoch kvapkajúcu vodu. „Ale už sa tešíme, že po rokoch problémov už bude dobre,“ uzavrela riaditeľka knižnice.
Foto: Edvin Fazekaš
Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 22 (9. jún 2020)
Comments