top of page
  • Writer's pictureMgr. Peter Šlosár

Včelí mor útočí častejšie

Updated: Jul 6, 2020


sdr

Regionálny úrad verejného zdravotníctva ešte v októbri upozornil na skutočnosť, že v katastrálnych územiach obcí Chmeľnica, Kamienka a Jarabina bol zaznamenaný výskyt nebezpečnej nákazy včiel – mor včelieho plodu. Včelári tak museli nakazené včelstvá likvidovať, aby sa predišlo šíreniu nákazy.


Ide o ochorenie, ktoré v súčasnosti nie je veľmi výnimočné a v posledných rokoch sa vyskytuje čoraz častejšie. Dôvodov je viacero, tým najčastejším je podľa skúseného včelára potrava, ktorú včely konzumujú. ,,V prírode existuje veľa opustených včelníc a ešte viac voľne žijúcich včiel a práve tam môže dôjsť ku kontaminácii potravy a baktérie, ktoré túto chorobu vyvolávajú, sa veľmi rýchlo šíria a my tomu nevieme zabrániť,“ vysvetlil Jozef Lešiga, tajomník Zväzu včelárov v Starej Ľubovni. Ak sa na včelnici včelí mor vyskytne, neznamená to, že je ovplyvnená aj kvalita medu. Ten je aj naďalej pre ľudí zdravotne neškodný a nespôsobuje žiadne ochorenia. ,,Rovnako sú bezpečné aj ostatné včelie produkty ako peľ, včelia kašička, propolis,“ dodal skúsený včelár, ktorý ale upozornil, že med sa nesmie použiť na včelárske účely, ako je prikrmovanie včiel. Pri objavení včelieho moru sa vykonávajú aj opatrenia, aby sa predišlo jeho šíreniu, pričom raz ročne vykonáva kontrolu aj príslušná regionálna a potravinová správa. ,,Najtypickejšími viditeľnými príznakmi sú slabosť včelstva, ktoré produkuje menej medu, alebo vidieť v okolí včelnice uhynuté včely,“ uviedol Peter Zima z Regionálnej a potravinovej správy (RVaPS) v Starej Ľubovni.


Čo pomôže v boji s nákazou a ako si majú včelári uplatňovať škodu – to si dočítate v Ľubovnianskych novinách č. 38, ktoré sú v predaji do 23. októbra.


–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––


Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 uverejňujeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov.   Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN. Nezabudnite si ho preto kúpiť, stojí iba 35 centov. Podporíte tak predajnosť, ktorá je v týchto neľahkých časoch priam rozhodujúca.


Kommentare


bottom of page