top of page
  • Peter Rindoš

VIDEO Výzva starostom od hygienikov: Ste autority, pomáhajte!

Updated: Nov 16, 2021

S ľuďmi, ale ani v rodine sa o tom radšej nerozprávame, lebo to skončí hádkou. V horšom prípade bitkou. Aj tieto slová zazneli pri stretnutí starostov a primátorov okresu Stará Ľubovňa v spojitosti s témou očkovania proti covid-19.


Zasadnutia Ľubovnianskeho regionálneho združenia miest a obcí (ĽRZ) sa konajú pravidelne, pri tom minulotýždňovom bola nosnou témou epidemiologická situácia.


Okres Stará Ľubovňa ešte nie je na vrchole

Aj pre nízke čísla zaočkovanosti sa okres Stará Ľubovňa ocitol medzi prvými v čiernej farbe. „Podľa aktuálnych prognóz, náš okres ešte stále nie je na vrchole,“ povedala starostom regionálna hygienička Mária Mancalová. Spolu s kolegami-hygienikmi pracujú sedem dní v týždni, denne do neskorých hodín dohľadávajú kontakty pri trasovaní. „Neviem, dokedy nám vystačia ľudské sily, momentálne nám vypomáhajú traja vojaci,“ dodala.


Očkovanie je v súčasnosti podľa odborníkov jediným dostupným nástrojom v boji proti pandémii. Veľkou prekážkou sú však aj dezinformácie, ktoré sa výrazne šíria aj medzi komunitami v Staroľubovnianskom okrese. „Odborníci nedokážu oponovať rozsahom na sociálnych sieťach. Je však zaujímavé, ako som čítal v jednom z novinových rozhovorov s primármi, že nikto z lekárov ich covidových oddelení ešte nevystúpil proti očkovaniu alebo ho spochybňoval. Ak to niekto spochybňuje, vždy sú to ľudia bez priameho kontaktu na oddelení. Neviem, ako dlho ten nápor naši zdravotníci vydržia,“ povedal na zasadnutí Richard Malý (na fotografii), prednosta okresného úradu. Zároveň pripomenul, že na opatrenia súvisiace s nízkou zaočkovanosťou v našom okrese doplatia podnikatelia, napríklad stravovacie prevádzky.

Samotné očkovanie je pre starostov citlivá téma, prísľub pomoci nevyjadrili na zasadnutí nahlas, skôr poukazovali na reálie z praxe.


Citlivá téma aj pre starostov

„Keď sme robili zoznamy prihlásených na očkovanie v osadách, v skutočnosti prišiel iba zlomok z nich alebo nikto,“ reagovali niektorí pri téme aktuálnych ohnísk nákazy v rómskych komunitách a v školách. Zopár oslovených starostov nám mimo záznam priznalo, že o očkovaní s obyvateľmi je ťažké komunikovať, nevynímajúc najbližších príbuzných. „Každý vám povie, že to je jeho osobná vec,“ zhodli sa viacerí.


Primátor Starej Ľubovne poznamenal, že pri kolegoch z iných miest nevníma, aby sa k téme vyjadrovali. „Máme ľuďom dávať poukážky, alebo lístky na podujatia? To by bolo ako také kupovanie, a to nie je dobré. Máme teda na výber – buď mieru očkovania zvýšiť, alebo premoriť obyvateľstvo. To však môže mať devastačné následky. Žiaľ, stala sa z toho politická a nie odborná téma. Každopádne, zodpovednosť je aj na nás v samosprávach,“ povedal Ľuboš Tomko.


Čakanie na žolíka

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Starej Ľubovni (RÚVZ) predstavil starostom v okrese návrh opatrení, ako zo zlej situácie von. Zároveň ich vyzval k aktivite a spolupráci. Niečo podobné sa pred pár dňami podarilo okresu Sabinov, kde aj za spolupráce starostov začali intenzívnejšie fungovať mobilné očkovacie tímy. Okres tak prešiel z čiernej, do menej prísnej covidovej farby.

Okrem zvýšenia zaočkovanosti RÚVZ v našom okrese odporúča vzdelávanie obyvateľstva, ale tiež kontrolu platných opatrení. „Ak teraz neurobíme pre okres niečo navyše, situácia bude zlá, a to nech už máte každý osobné názory na očkovanie, aj osobité životné príbehy. Potrebujeme zaočkovať vyše tisíc ľudí vo veku nad 50 rokov (stav k minulému týždňu – pozn. redakcie), aby sme sa dostali nad 65 percentnú hranicu, čím by sme mohli získať do rúk žolíka (okres by už nespadal do čiernej farby – pozn. redakcie). Ste autority obce, tak nám, prosím, pomáhajte,“ vyzvala regionálna hygienička.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 42 (10. november 2021)


Comments


bottom of page