top of page
  • roman4723

Výstavy na hrade Ľubovňa

Updated: Jul 28, 2020

Ľubovnianske múzeum hrad pripravilo JANKO LEHOTSKÝ NA HRADE ĽUBOVŇA Janko Lehotský okrem toho, že je známy slovenský hudobník, je tiež výtvarníkom. Okrem svojho CD s názvom MOJE MLADŠIE JA predstavil na hrade Ľubovňa aj svoju zaujímavú výtvarnú tvorbu. Výstava v renesančnom paláci potrvá do 21. júna.

ZRODENIE BÁSNIKA DREVA Dušan Jurkovič sa považuje za zakladateľa modernej architektúry na Slovensku. Pokúšal sa o vytvorenie architektonického štýlu, ktorý bol inšpirovaný prvkami ľudovej drevenej architektúry a ornamentom, aj preto si získal prívlastok „básnik dreva”. Na výstave sú prezentované počiatky Jurkovičovej tvorby a súbory nábytku zhotovené podľa jeho návrhov. Výstava je pripravená v spolupráci s českými múzeami v Rožnově pod Radhoštěm a vo Vsetíne. Výstava v hájovni skanzenu pod hradom Ľubovňa potrvá do konca septembra.

KRÍŽ – LÁSKA, SLÁVA, MOC, UTRPENIE Výstava je zameraná na prezentáciu osobitých zbierkových predmetov nesúcich v sebe informáciu o kríži ako najuniverzálnejšom a zároveň najkontroverznejšom semiotickom znaku. Výstava cez prizmu kríža prezentuje dejiny hradu Ľubovňa, mesta Stará Ľubovňa a regiónu severného Spiša. Ponúka prierez prelomových historických období (15. storočie – 1944). Kríž je prezentovaný rôznorodo, presne tak, aké rôznorodé sú jeho interpretácie. Je to celoročná výstava na hrade Ľubovňa.

Comments


bottom of page