top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Výber z ostatného čísla ĽN

Updated: Jul 7, 2020

Vianočné rozšírené vydanie na 28 stranách Milí čitatelia, blížia sa Vianoce a vy už viete, že to je čas, kedy redakcia Ľubovnianskych novín pripraví „tučné“ vydanie. Veríme, že sa vám bude páčiť, pripravovali sme ho s láskou a prakticky celý uplynulý víkend. Nájdete v ňom netradičné články, viac humoru v podobe kresieb známeho karikaturistu, pekné vizitky laureátov Ceny mesta atď, atď… Veď, posúďte sami!

_titulka

Platba za odpad sa zvýši o približne euro Zvýšenie sadzby za užívanie verejného priestranstva, zatraktívnenie ambulantného predaja počas sezónnych trhov, nový poplatok (za umiestnenie letných terás) a mierny nárast sumy za likvidáciu komunálneho odpadu – to boli najdôležitejšie úpravy vo VZN č. 42, ktoré sa 14. decembra dostalo pred mestských poslancov. A tí po krátkej diskusii všetky navrhované zmeny schválili.


Kroje z celého okresu na fotografiách Poznať históriu, zvyky a tradície našich predkov je pre budúce generácie dôležité. Staroľubovniansky okres je známy aj tým, že na pomerne malom území žije niekoľko národnostných etník. Či už sú to Rusíni, Gorali, Šarišania, Spišiaci či Karpatskí Nemci, ale aj Rómovia, každý z nich má svoju kultúru a tradície.  A práve nie na zvyky a tradície, ale na rozmanitosť oblečenia našich prarodičov sa zamerali autori projektu Poznaj svoj kroj.

kroje4

Rekonštrukcia domu kultúry pokračuje Aj keď sa zvonku zdá, že Dom kultúry v Starej Ľubovni má svoju najväčšiu premenu za sebou, hlavne vo vnútri to vyzerá na ďalšie mesiace rekonštrukcie. Po exteriérovej premene za takmer 330 tisíc eur prišiel na rad aj interiér a samospráva plánuje doň vložiť v budúcom roku v rámci rozvojového programu okolo 250 tisíc eur. Vyžiada si to asi ročnú prácu, výsledok by ale mal stáť za to.

DSC_0920

Vizitky venované laureátom Ceny mesta Milí čitatelia, vo vianočnom čísle sme pripravili darček aj pre ocenených laureátov, ktorí na sviatok  sv. Mikuláša získali Ceny mesta a Ceny primátora.  Na farebnej dvojstrane sme pre nich pripravili pekné vizitky, veríme, že aj tie budú peknou spomienkou na tento výnimočný deň.

DSC_0947

Vianoce Jej kráľovskej výsosti – pani Carmen V tomto vianočnom období sa s vami podelíme o vianočné zvyky pani Carmen de Bourbon-Siciles, neterou Jána Zamoyského, posledného pána hradu Ľubovňa. Zaujímalo nás, ako trávila vianočné obdobie so svojimi rodičmi a ako ich prežíva teraz. Je to veľmi zaujímavé čítance, nebnechasjte si ho ujsť!

carmen

Ako kantorovi zmenili Vianoce zrnká lásky Milí čitatelia, veríme, že k Vianociam patria aj dlhé zimné večery a čítanie pod dekou. Aj preto vám ponúkame jeden z ďalších príbehov Pavla Mišenka a veríme, že tiež navodí tú pravú čarovnú atmosféru a prenesiete sa v ňom v čase, napríklad do Vianoc roku Pána 1683…

coffee-beans-3 - M

Profil športovca: Samuelovi Strukovi učarovali motorky V  malej obci Vislanka, ktorá je známa aj krásnou motokrosovou traťou, vyrastá cyklokrosový talent. Samuel Struk si zamiloval motorky od detských čias. Hoci má len 16 rokov, na svojom konte má viacero prestížnych štartov i ocenení. Motokrosu venuje takmer všetok voľný čas a rád by v ňom pokračoval aj v budúcnosti.

IMG-3505

Bež, Lacko, bež! Verte či nie, Ladislavovi Fiamčíkovi pribudol 10. decembra na chrbte už ôsmy krížik. Napriek pokročilému veku ho však nenájdete sedieť pred televízorom s teplými papučami na nohách. To skôr von, v bežeckých topánkach krúžiť po ovále na Komenského ul. Tradičný tartan však v nedeľu vymenil za asfalt medzi Podolíncom a Starou Ľubovňou. Dôvod? Jeho narodeniny. A prekvapenie od priateľov z tunajšieho bežeckého klubu.

DSC_0016

Viac sa dočítate v Ľubovnianskych novinách číslo 46 – 48/2017. Nájdete ho v predajných miestach 19. decembra. Nezabudnite si ho kúpiť, stojí teraz výnimočne 60 centov, ale je výnimočne až na 28 stranách! Podporíte tak predajnosť, ktorá je v týchto neľahkých časoch priam rozhodujúca. Navyše, dostanete informácie hneď, články na toto webové sídlo ĽMS dávame totiž s oneskorením, a len malý výber, plus aktuálne fotogalérie z podujatí, resp. našich reportážnych výjazdov. 


Comments


bottom of page