top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Výber z ostatného čísla ĽN

Updated: Jul 7, 2020

Takmer tisíc pôrodov, dievčatá tentoraz prevážili Aj prvé číslo Ľubovnianskych novín v roku 2018 nemôžeme začať ináč ako informáciou o našich prírastkoch hlásených z tunajšej pôrodnice. A konštatovanie to bude opäť potešujúce! Personál sa tu ani v roku 2017 naozaj nenudil, na svet pomohol 997 bábätkám, ktoré sa narodili z 989 pôrodov. A prinášame vám aj informácie o pôrodoch na prelome rokov i peknú fotografiu mamičky s novoročným bábätkom.

babo 2

Volali aj osamelí seniori Prežiť Vianoce či Nový rok v pohodlí domova so svojimi najbližšími nemôže každý. Pre záchranárov sú tieto sviatky obyčajné pracovné dni, počas ktorých si veľmi neoddýchnu. Práve naopak. Často sa stáva, že v tomto období je zásahov o čosi viac ako v bežných dňoch. Aký bol prelom rokov z pohľadu záchranárov, hasičov i štátnej a mestskej polície? Dozviete sa v prvom čísle roku 2018.


Spúšťame nový seriál: Četnícke pamäti Vstúpili sme do nového roku, kedy si pripomenieme sto rokov od vzniku Československej republiky. Keďže ide o významný medzník v našich národných dejinách, venujeme mu tento nový seriál zaoberajúci sa históriou poriadkových zložiek v Starej Ľubovni od vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov 28. októbra 1918 po „víťazný“ február 1948. Budeme tak v ĽN postupne zverejňovať historické fakty nájdené P. Mišenkom v Štátnom archíve v Levoči. Podotýkame, že tieto materiály ešte neboli nikdy predtým publikované.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prinášame zaujímavé mestské štatistiky Po uplynutí roka je dobré sa pozrieť na štatistiky. Sú výpovedné a dávajú možnosť porovnať i zamyslieť sa. V prípade počtu obyvateľov Starej Ľubovne k 31. decembru 2017 už zrejme nikoho neprekvapíme. Dlhodobo stagnujeme. Počet Staroľubovňanov tentoraz síce stúpol, ale len o 4 obyvateľov, teda na číslo 16 189. Z toho bolo 8 049 mužov a 8 140 žien. Nielen tieto údaje nájdete v ĽN č. 1. Niektoré vás možno naozaj prekvapia.


Pozreli sme sa na chátrajúcu kaplnku v Plavči Asi päť minút pešo, na miernom kopci, južne od zrúcaniny hradu Plaveč, sa nachádza kaplnka sv. Kríža z roku 1711. Tá, podobne ako blízky hrad, už niekoľko desaťročí chátra. Obec sa preto formou cezhraničnej spolupráce s Poľskou republikou pokúsi prinavrátiť jej stratenú tvár. K akému účelu kaplnka slúžila, si nikto netrúfne s určitosťou povedať. Zaujímavosti o kaplnke sa dozviete v ostatnom vydaní ĽN.

kaplnka2

Fitnesky a kulturisti na radnici Pozoruhodné úspechy neostanú bez odozvy. A to aj na nešportovom poli. Krátko pred Vianocami sa o tom presvedčili pretekári Klubu športovej kulturistiky mesta, ktorých vo svojej pracovni prijal primátor. Približne polhodinový rozhovor sa, pochopiteľne, točil okolo rôznych tém, najviac priestoru však dostal opis úspechov. Kto sa postaral o štyri medaily a tri štvrté miesta z najprestížnejších európskych a svetových podujatí?

vsetci__vlcsnap-2017-12-21-19h41m14s996

Viac sa dočítate v Ľubovnianskych novinách číslo 1/2018. Nájdete ho v predajných miestach 9. januára. Nezabudnite si ho kúpiť, stojí iba 35 centov. Podporíte tak predajnosť, ktorá je v týchto neľahkých časoch priam rozhodujúca. Navyše, dostanete informácie hneď, články na toto webové sídlo ĽMS dávame totiž s oneskorením, a len malý výber, plus aktuálne fotogalérie z podujatí, resp. našich reportážnych výjazdov. 


#ĽMS #ĽN #Ľubovnianskenoviny

bottom of page