top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Alena Dudláková

UNIKÁTNA VÝSTAVA: Dominik Vrabeľ vlastní vzácne predmety z Titanicu

Dominik Vrabeľ, rodák z Plavča je vášnivým zberateľom artefaktov z legendárnej lode Titanic, ktorá sa po náraze do ľadovca v roku 1912 potopila medzi Európou a Severnou Amerikou.


Pri tragédii lode zahynulo okolo 1455 ľudí. Niektoré predmety, či už z lode alebo od rodinných príslušníkov obetí tragédie, vlastní aj Dominik. Momentálne ich vystavuje spolu so súkromnou zbierkou Dady Helíkovej, ktorá je najväčšia zberateľka predmetov z Titanicu na Slovensku a v strednej Európe a ocenená dvoma slovenskými rekordmi.

Výstava v obci Hniezdne je interaktívna, divák sa môže zapojiť do deja. Pre najmladších odvážlivcov tu je na záver výstavy možnosť ponoriť sa pod hladinu na morské dno a hľadať poklad - „Srdce oceánu“.


V KONTAKTE S ODBORNÍKMI

Dnes 34-ročný Dominik sa o Titanic začal zaujímať, keď mal sedem rokov a videl film od Jamesa Camerona. „Ihneď sa mi to zapáčilo, no keď som videl scény, ako sa loď potápa a láme, tak som si povedal, že sa to tak nemohlo stať, aby sa obrovská loď rozlomila už na svojej prvej plavbe. Keďže sme to s rodičmi pozerali, tak sme to uzavreli s tým, že je to len film, nič viac,“ zaspomínal si zberateľ. Neskôr sa dostal k fotografii, ktorá zachytávala reálnu loď a od toho momentu túžil o nej vedieť viac. „Dozvedieť sa o tom niečo nebolo ľahké. Prelom nastal, až keď prišli sociálne siete. Tam som spoznal viacerých zahraničných zberateľov a nadšencov, ale aj odborníkov, ktorí skúmali vrak Titanicu, medzi nimi bol aj Paul Henri-Nargeolet. Žiaľ, bol súčasťou posádky ponorky Titan, ktorá vlani implodovala pri vraku Titanicu,“ povedal Dominik.


Svoju unikátnu zbierku predstavil D. Vrabeľ aj v Teleráne.


SPOZNAL PRÍBUZNÝCH PASAŽIEROV TITANICU

Väčšinu zbierkových predmetov zháňa na zahraničných aukciách. Svoj prvý kúsok získal na výstave v roku 2015 a odvtedy začal svoju zbierku rozširovať. „Tak som spoznal aj viacerých príbuzných pasažierov Titanicu a dozvedal sa ich príbehy. Postupom času sa to nazbieralo,“ prezradil nám mladý muž. Vo svojej zbierke má repliky aj reprodukcie, no nájdu sa tu i artefakty priamo z vraku lode i zo sesterskej lode Olympic, záchrannej lode Carpathia, dobové veci, pôvodné noviny. „Sú tu aj rekvizity pochádzajúce z veľkofilmu od Jamesa Camerona, modely, knihy a niektoré pochádzajú od príbuzných pasažierov Titanicu. Je tu široké spektrum toho, čo sa Titanicu týka,“ spresnil vášnivý zberateľ, ktorý sa tiež usiluje o slovenský rekord s modelom vraku Titanicu, ktorý sám postavil.


ČO VYSTAVUJÚ V GALÉRII HNIEZDNE

Výstavu s názvom Titanic a vysťahovalectvo si môžu záujemcovia pozrieť počas celého leta v Galérii Hniezdne. V úvodnej miestnosti sa zoznámia s rybami Severného Atlantiku z preparátorskej zbierky Milana Žiaka, aby vedeli, čo na nich číha pod morskou hladinou, kde sa plavil aj legendárny Titanic. V ďalšej časti expozície sa návštevníci stručne zoznámia s dejinami vysťahovalectva na Slovensku, ale i v okrese Stará Ľubovňa. Slováci sú totiž národ emigrantov, do sveta ich odišlo viac ako 1,2 milióna, čo symbolicky v číslach ukazuje i zbierka P. Barillu zostavená z dominánt jednotlivých štátov z lega. Nasleduje samotná expozícia o Titanicu zo súkromných zbierok Dominika Vrabeľa a Dadi Helíkovej.


foto: archív D.V.

(Pozn.: materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 24, 19. jún 2024)

Comments


bottom of page