top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Už aj v Starej Ľubovni podávajú novú liečbu proti kovidu

Terapia monoklonálnymi protilátkami, ktorá sa podáva ambulantne, vyvoláva veľkú nádej u pozitívnych pacientov nakazených ochorením Covid-19. Môžu tak získať dočasnú imunitu a vyhnúť sa ťažkým príznakom ochorenia. Liečbu už spustili v Ľubovnianskej nemocnici. K dispozícii majú nateraz takmer 300 dávok. Už ich podali prvým pacientom.Náročné zvládanie 3. vlny pandémie

Pozitívom oproti druhej vlne je, že Ľubovnianska nemocnica je tentoraz pripravená lepšie po materiálnej stránke a aj skúsenosťami. A pridáva k tomu novinku. Začala s terapiou monoklonálnymi protilátkami, celkom má 288 dávok. Už ju podala niekoľkým pozitívnym pacientom.

„Túto liečbu môžu dostať ambulantne do siedmich dní od pozitívneho testu na covid-19, keď ešte klinické príznaky nie sú veľmi rozvinuté. Čiže uvidíme, je tu tak nádej, že by sme v budúcnosti nemali toľko takýchto ťažkých stavov,“ dodal riaditeľ nemocnice Peter Bizovský, ktorý dúfa, že situácia sa zlepší, v nemocnici chýba personál, o pomoc pri usmerňovaní pacientov už požiadal políciu i armádu.


Ilu. foto.: ĽMS

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 42 (10. november 2021)


Comments


bottom of page