top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Tvoria detské hity. Tárajka zo Starej Ľubovne prerazila vo dvojici s Popletajkom!

Updated: Mar 9, 2023

Luciu Černákovú (34) poznajú najmä detičky z rôznych videí a vystúpení. Málokto však vie, že ide o rodáčku zo Starej Ľubovne. S manželom Róbertom Černákom (47) tvoria úspešnú dvojicu Tárajko a Popletajka.

Červené parochne, obrovské mašle pod krkom, farebné oblečenie. Tárajko a Popletajka bavia deti veselými kostýmami i pesničkami. Popletajka prezradila, že už ako malé dieťa túžila pracovať s deťmi. Vzorom jej bola pani učiteľka z materskej školy zo Starej Ľubovne, s ktorou sa neskôr stretla aj počas praxe. „Spomínam na úžasnú pani učiteľku J. Kormaníkovú. Bola doslova ukážkový vzor, ktorý vie ako na deťúrence. Vždy pozitívna, milá, usmievavá,“ zaspomínala protagonistka obľúbeného dua, ktorá už počas základnej školy písala slohovú prácu o tom, že bude učiteľkou. Aj preto sa rozhodla pre štúdium pedagogiky. „Na strednú a vysokú pedagogickú školu ma v prednese pripravovala najlepšia pani učiteľka zo Starej Ľubovne Z. Konrádyová, na ktorú veľmi rada spomínam. Jej pomôcky zo slovenčiny používam ešte teraz pri svojich vlastných deťoch,“ doplnila nadaná umelkyňa, pre ktorú je práca s deťmi krásna.


Náučné pesničky vznikli vďaka manželovi

Z Lucie sa Popletajka stala, až keď sa stretla s manželom. Ako prezradila, z celého srdca mu za to ďakuje, lebo jej práca je zároveň jej najväčšou záľubou. „Manžela mi prinieslo samo nebo, osud. Tento detský projekt vznikol až potom, keď sme boli spolu dlhšie,“ spresnila Lucia, pre ktorú sú rozžiarené očká detí najlepšou odmenou po koncerte. „Deti s nami tancujú a spievajú naše pesničky, ktoré poznajú. Učia sa aj vďaka našim pesničkám, aká je príroda dôležitá, ako je dôležité športovať a nevysmievať sa kamarátovi, lebo nosí okuliare či má veľké uši. Vtedy si poviete, že to všetko stojí za to a oplatí sa tvoriť pre deti,“ poznamenala talentovaná mamička.


Do tímu privítajú aj Staroľubovňanov

Texty si umelci zväčša píšu sami. S tvorbou im pomáhajú aj ich vlastné deti Viki (10) a Robko (7). Sú zároveň aj ich najväčší kritici. Aj kostýmy si navrhla dvojica sama. „V „Rozprávkove“ nás je veľmi veľa. Keď má ožiť každá rozprávková postavička - maskot, je potrebné mať okolo seba ľudí, na ktorých sa môžete spoľahnúť. Radi privítame v našom tíme aj ľudí zo Starej Ľubovne,“ nechali sa počuť umelci, ktorí vystupujú s tímom 10-tich ľudí. V civile ich spoznávajú najmä rodičia detí. Najväčšiu podporu má Tárajko a Popletajka u svojich rodičov: „Často, keď s mamkou telefonujem, tak jej pri vyváraní či pečení v pozadí vyhrávajú naše pesničky. Je to naša dospelácka fanynka. Vďaka babkám, dedovi a krstným rodičom našich detí sme mohli častokrát vycestovať na vystúpenie aj do vzdialenejších miest, čo bolo pre nás niekedy ťažké. Rodičia sa zo Starej Ľubovne presťahovali bližšie k nám, aby nám boli nápomocní, takže najdôležitejšie osoby v živote máme blízko nás,“ doplnili.


Pesnička pre hendikepované krstniatko

Dvojica trávi všetok svoj voľný aj pracovný čas spolu. Ponorka u nich nehrozí. „Veľmi rada trávim čas so svojím manželom. Obdivujem ho, je veľmi múdry, ovláda cez 10 cudzích jazykov. Relax je pre nás šport a príroda. V lete spolu korčuľujeme, bicyklujeme, chodíme do fitka, na túry, máme radi slnko a more a v zime korčuľujeme, lyžujeme, chodíme spolu na skialp, bežky,“ opísala Lucia ich spoločné záujmy, vďaka ktorým dokážu spolu fungovať v práci i doma. Popletajka vyrába tiež ovocné kytice a rada si s dcérou zahrá na klavíri.

Do Starej Ľubovne prídu potešiť detičky v rámci plánovaného turné. No predtým vydajú aj nové veci: „Pesničku o úcte k starším, pesničku pre hendikepované detičky, ktorú tvoríme pre naše milované krstniatko Sebastiánka, ale aj pre mnohé iné rodiny, ktoré sa s trpezlivosťou a láskou starajú o takéto deti. Náš sen je, aby sa rozprávka s názvom Veľká päťka, ktorú sme vytvorili, dostala do množstva rodín, pretože je krásna, náučná a svoje si tam nájdu deti aj dospelí,“ povedali umelci o svojich plánoch, no zároveň dodali, že ich najväčším želaním je, aby boli zdraví a šťastní, aby ešte dlho tešili svojich detských fanúšikov.

Alena Dudláková, foto: archív ČernákovýchComentarios


bottom of page