top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Tip na neďaleký výlet: Vyhliadkové ďalekohľady

Pre nadšencov turistiky máme tip na výlet do neďalekého okolia. Nad obcou Krásna Lúka iba prednedávnom uviedli do prevádzky vyhliadkové ďalekohľady na rozhľadni.


Rozhľadňa na Čarnej Hure sa vypína nad obcou Krásna Lúka v susednom Sabinovskom okrese a pomocou ďalekohľadov ponúka až 25 násobné zväčšenie. Pomocou objektívov s priemerom 100 milimetrov, ktoré zakúpila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska si tak užijete jasné výhľady.

„Ďalekohľady sú k dispozícii pre všetkých návštevníkov týchto miest zdarma. Vyznačujú sa zvýšenou odolnosťou voči vandalizmu a to najmä vďaka masívnej kovovej konštrukcii. Navyše sú hermetický uzavreté, aby odolali aj tým najnepriaznivejším vplyvom počasia,“ uvádza výkonný riaditeľ organizácie Martin Janoško.

Vyhliadkové ďalekohľady odolávajú teplotám od mínus 20 stupňov do 50 stupňov Celzia. Rozsah horizontálneho pohybu je 360 stupňov a vertikálneho +- 35 stupňov. Okuláre sú umiestnené vo výške 146 cm.


Výhľady na okolitý región

Rozhľadňa na Čarnej Hure (1 180 m n. m.), ktorú postavili nad obcou Krásna Lúka miestni dobrovoľníci, ponúka výhľad na celý horno-šarišský región. Prostredníctvom vyhliadkového ďalekohľadu môžu návštevníci rozhľadne detailne pozorovať pohoria Branisko, Bachureň, Stráže, Čergov, Spišskú Maguru a Pieniny. Vyhliadka má navyše príjemne upravené okolie, kde sa nachádzajú lavičky, posedenie, kríž a tiež socha Panny Márie Medžugorskej. Ako jedna z mála rozhľadní je vybavená pieckou. Výstup na vyhliadku patrí medzi stredne náročné túry. Začína sa v obci Krásna Lúka, kde je potrebné sledovať červenú značku, ktorá vedie až k rozhľadni. Miernym tempom trvá výstup 1,5 hodiny.

Pri Rozhľadni na Čarnej Hure pribudla okrem vyhliadkového ďalekohľadu aj visutá lávka. Je oceľová so zinkovanou povrchovou úpravou. Jej dĺžka je päť a pol metra a šírka 1,2 metra, pričom celková hmotnosť predstavuje 780 kilogramov.


red., foto: archív psk

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 30 (17. august 2022)


Comments


bottom of page