top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Tamara Točeková: Útočníčka s vášňou pre cestovanie


Rýchle strely, presné švihy, zohraté nahrávky či tímové stratégie v zápasovom napätí. To sú všetko veci, ktoré už niekoľko rokov tvoria neodmysliteľnú súčasť života mladej a talentovanej florbalistky Tamary Točekovej z Chmeľnice. Ak práve nezaostruje pohľadom na bránku, rada obdivuje krásy Slovenska naprieč turistickými chodníkmi alebo spoznáva rozmanitosť spoza hraníc.


ŠPORTOVKYŇOU OD DETSTVA Odmala bol trávnik pre Tamaru druhým domovom a lopta veľkým kamarátom. „Mám pocit, že som vyskúšala skoro všetko. Najviac som hrávala s kamarátmi futbal, tenis, hokej či hokejbal, no a neskôr sa stal mojou veľkou srdcovkou florbal,“ pripomenie. Nadanie a zápal v začiatkoch ukázala školská telocvičňa. „K tomuto športu ma priviedol učiteľ Boško počas piateho ročníka základnej školy, kde som sa prvýkrát zoznámila s celým strhujúcim priebehom hry a hneď ma to chytilo. Do ôsmeho ročníka som hrávala len za školu, neskôr som nadobudla nové skúsenosti. V súčasnosti hrávam za Sabinov a práve teraz to bude už moja štvrtá sezóna. Verím, že sa nám spoločne bude dariť, tak ako v predchádzajúcich,“ dodáva mladá florbalistka.


NAJPRV ŠKOLA, POTOM HALA Skĺbiť tréningový režim so stredoškolskými povinnosťami nie je vždy jednoduché. „Musím povedať, že je to hlavne veľmi časovo náročné, keďže mám tréning dvakrát do týždňa a cesta k tímu mi trvá dobrú hodinu. Domov z tréningov chodím okolo pol desiatej večer a až vtedy sa začínam poriadne učiť. Na druhej strane moje gymnázium je v tomto veľmi ústretové, za čo som nesmierne vďačná. Pomedzi to, počas víkendov, mávame zápasy po celom Slovensku a voľné víkendy patria reprezentačným zrazom. Čiže s učením je to niekedy ťažšie, ale dá sa to zvládnuť,“ povie druháčka Gymnázia T. Vansovej. Svoj stály post útočníčky Tamara neopustila ani v najťažšom období stále pretrvávajúcej koronakrízy. „Keďže covid nám úplne zmenil plány, trénovať som mohla jedine doma a v prírode, kde sa nachádzalo len minimum ľudí. Momentálne sa situácia zlepšila a o chvíľku začíname aj letnú prípravu na novú sezónu, na ktorú sa veľmi teším.“


GÓLY AJ MONOKLE Florbal znamená pre talentovanú útočníčku veľmi veľa, ponúka náhľad aj do zákulisia. „Povedala by som, že v tomto športe sú veľmi prísne pravidlá, ale myslím, že nič nie je ťažké, ak to človeka baví a robí to pre vlastné potešenie. Tento šport, podobne ako mnohé iné, má pozitívny vplyv nielen na fyzickú, ale rovnako na psychickú stránku a konečne som našla šport, ktorému sa môžem venovať pravidelne,“ vysvetlí T. Točeková, ktorá za svoj najväčší úspech považuje výhru ženskej extraligy a minuloročné druhé miesto. „Samozrejme, sú aj dni, kedy nejde všetko podľa predstáv a niekedy prídu aj náročné chvíle, ale to podľa mňa pozná každý športovec a ráta s tým. Florbal je taktiež dosť kontaktný šport. Nejaké monokle by sa už našli. Našťastie sa mi ešte nič vážne nestalo a dúfam, že to tak ostane,“ podotkne šikovná hráčka a spomína aj na úžasný okamih zo svojej zbierky zápasov. „Jeden z najkrajších a nezabudnuteľných momentov bol, keď som nastúpila do môjho prvého zápasu v ženskej extralige proti Prešovu a strelila som hneď dva góly a na jeden som asistovala,“ dodáva so spokojným s úsmevom na tvári. A ako vidí svoju budúcnosť? „Zatiaľ netuším, čo bude ďalej. V prvom rade budem riešiť školu, ale chcela by som hrať aj naďalej, možno niekedy okúsiť aj zahraničie.“ Alexandra Chamillová, foto archív T.T.

Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 24 (23. jún 2020)

Comments


bottom of page