top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Takto plynuli mesiace: Uplynuli rovné tri roky od nákazy

Prednedávnom, 6. marca uplynuli tri roky od prvej nákazy koronavírusu v republike. Pripomeňme si tie najdôležitejšie udalosti spojené s pandémiou v okrese Stará Ľubovňa.


marec 2020

Prvý prípad nákazy koronavíru v okrese Stará Ľubovňa hlásili hygienici 25. marca u ženy z Kamienky ako importované ochorenie z Rakúska. Šili a zháňali sme si rúška, prichádzali karanténne opatrenia, v pohotovosti bola bezpečnostná rada okresu... Začali sa dezinfikovať verejné priestranstvá, intenzívnejšie testovať, odberové miesto vzniklo pri nemocnici.


apríl 2020

Prísne pravidlá zavládli na hraniciach. Najväčší hotel v Novoľubovnianskych kúpeľoch tiež prijal repatriantov. Dokopy sa v hoteli na povinnej karanténe prestriedalo okolo 500 ľudí z celého Slovenska. Snúbenci odkladali svadby. Ľubovnianska nemocnica reprofilizovala oddelenie dlhodobo chorých na covidové oddelenie s 28 lôžkami.

máj, jún 2020

Po dvoch mesiacoch prišlo mierne uvoľnenie, po núdzovom stave sa obnovili niektoré činnosti a po nútenom voľne sa otvorili brány základných škôl, avšak s opatreniami a dobrovoľne. Učitelia ale museli vyučovať dvojmo, naživo i online. Maturanti mali zrušené skúšky dospelosti. Kultúra oželela naplánované akcie.

september, október 2020

S príchodom jesene sa situácia zhoršila, padali rekordy nakazených, pribúdali ťažké stavy, ale aj vyliečení. Okresy sa riadili tzv. semaforom. Ľubovniansky jarmok dostal stopku, prekladali sa svadby. Týždenné čísla nakazených prekročili 300-vku za okres, režim v kostoloch sa sprísňoval. Nemocnica naplno rozvinula pandemický plán.


november, december 2020

Intenzívne sa testovalo, dohľadávali sa kontakty, dôchodcovia mali vyčlenené hodiny v obchodoch. Spustili sa celoplošné testovania. Od 1. novembra začal platiť zákaz vychádzania mimo bydliska, polícia dozerala na dodržiavanie pravidiel, 600 nových prípadov v okrese za týždeň - to bola realita. Školáci sa učili z domu, prevádzkovatelia gastro a iných prevádzok museli pristúpiť k neželaným opatreniam.

január, február 2021

6. januára na sviatok Troch kráľov dorazili do Starej Ľubovne prvé očkovacie látky, ktoré si ako prví nechali pichnúť lekári. Na covidovom oddelení pracovali takmer do vyčerpania, pomáhali aj kňazi, nemocnica hlásila plné kapacity pacientov, aj na pľúcnej ventilácii i úmrtia. Pribúdali nové ohniská nákazy. Ťažké to mali seniori v izolácii, športovci nemohli trénovať...


marec, apríl 2021

Pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu prišli tvrdšie opatrenia. Okrem zákazu vychádzania rúška vystriedali respirátory, v uliciach bolo viac policajtov, udeľovali sa pokuty za porušenie príkazov. Stále sa masívne, aj povinne testovalo (na začiatku marca sa napr. vykonalo takmer 15-tisíc laboratórnych vyšetrení PCR a Ag testov!), a to na viacerých odberových miestach, pozitívne testovaní pribúdali v stovkách. Pomáhali dobrovoľníci, študenti... Odpustiť sme si museli klasické veľkonočné zvyky, návštevy blízkych a cestovať sme mohli iba v rámci okresu a strpieť 14-dňovú karanténu svojich príbuzných vracajúcich sa zo zahraničia. Rýchlej zdravotnej pomoci pribúdali výjazdy. Apelovalo sa na očkovanie, v Starej Ľubovni otvorili veľkokapacitné očkovacie centrum v športovej hale.

máj, jún, júl, august 2021

Teplejšie počasie prinieslo zlepšenie situácie. Hygienici hlásili v tom čase ale aj 38 prípadov úmrtí na covid, hlavne starší a pacienti s viacerými diagnózami boli rizikovými. Platili obmedzenia pri spoločenských udalostiach, kultúrnych či v gastro prevádzkach a iných službách. Na konci mája sme sa už ocitli v ružovej farbe a aj keď maturantov covid opäť obral o stužkovú, nosenie tabla v uliciach si už nenechali ujsť. Postupne sa uvoľňovali opatrenia, koniec augusta priniesol zelenú farbu covid automatu.


september, október 2021

Nový školský rok priniesol školám manuál opatrení. Koniec septembra znamenal ale opäť výrazné zhoršenie situácie, v tom čase sme už hovorili o 3. vlne pandémie, čierna farba okresu prišla na sklonku októbra, školy sa vrátili do online priestoru a v sociálnych zariadeniach bojovali s nákazou zamestnancov i klientov.

november,


december 2021

Čierna fáza, rušenie plánovaných operácií, 730 nových prípadov za okres, chýbal personál v nemocnici. Spúšťali sa výjazdové očkovacie služby. Vyše 10 nemocníc v kraji bolo v kritickom stave, stagnovala tzv. biela medicína. Na začiatku decembra sa situácia upokojuje, prichádza však nový variant omicron. Školy fungujú v obmedzení a zväčša dištančne. Počet nových prípadov klesal.

január, február, marec 2022

Zlepšenú situáciu v nemocnici prináša Nový rok 2022. Nasledujúce dni ale netešia. Pribúdajú opäť ťažké stavy v nemocnici, zatvárajú sa školy. Omicronová vlna naberá na sile, mali sme aj 1 425 prípadov za týždeň v okrese. Zlepšenie prišlo až na konci februára. Do vyčerpávajúce obdobia sa ale pridávajú správy o vojne na Ukrajine. Súbežne je covid na ústupe, situácia sa zlepšuje vo všetkých oblastiach, uvoľňujú sa opatrenia.

apríl – október 2022

Hygienici naďalej hlásia pokles infikovaných, ochorenie začína mať miernejší priebeh, život sa vracia do škôl, po dvoch rokoch sa zápisy prváčikov konečne konajú naživo a na sklonku mája sa koná prvá masová akcia po covide - Ľubovniansky majáles. Ľudia sa rozbiehajú na odriekané dovolenky do zahraničia. A po oživení kultúry, športu, služieb,... prichádza 29. jarmok po troch rokoch do ulíc.

spracovala: hm., foto: archív ĽMS

(materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 10, 15. marca 2023)

Comments


bottom of page