top of page
Willa Poprad - Vaša vysnívaná svadba
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Takmer tisíc pôrodov, dievčatá tentoraz prevážili

Updated: Jul 3, 2020


DSC_0010

Aj prvé číslo Ľubovnianskych novín v roku 2018 nemôžeme začať ináč ako informáciou o našich prírastkoch hlásených z tunajšej pôrodnice. A konštatovanie to bude opäť potešujúce! Personál sa tu ani v roku 2017 naozaj nenudil, na svet pomohol 997 bábätkám, ktoré sa narodili z 989 pôrodov. 


Aj keď sa neopakoval scenár spred roka, kedy sme sa tešili z prekročenia magickej tisícky novorodencov, čo sa týka pôrodov, tých bolo takmer rovnako ako v roku 2016, kedy ich bolo 990. Rozdiel ale spôsobil počet dvojčiat, kým rok predtým sa ich v Ľubovnianskej nemocnici narodilo celkom 18, uplynulý rok to bolo osem párov. Všeobecne ale počet pôrodov v našej nemocnici narastá, zalistovali sme v prvom čísle ĽN roku 2008, kedy sme s nadšením konštatovali, že našim pôrodníkom sa vtedy po rokoch podarilo prekonať osem stovák pôrodov. A môžeme pridať ešte jednu zaujímavú informáciu, tentoraz sa miska váh preklopila konečne v prospech nežnejšieho pohlavia v pomere 512 dievčat a 485 chlapcov. Je ale jasné, že nie všetky mamičky pochádzajú z nášho okresu, už tradične je okolo 30 percent rodičiek mimookresných. Nielen tieto láka okrem starostlivosti a prostredia aj možnosť 24-hodinovej možnosti uľahčenia si pôrodu pomocou epidurálnej analgézie. „Tu je počet približne identický ako po minulé roky, ale badáme vyšší záujem o prikladanie bábätka na hruď tesne po narodení, čiže o tzv. bonding a takisto stúpa počet oteckov prítomných pri pôrode,“ vypichol pár nových trendov zástupca primára tunajšieho gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Karol Vrabel. Tým ďalším, už viac – menej všeobecne deklarovaným, je zvyšujúci sa vek rodičiek. V roku 2017 tu mali napríklad aj 47-ročnú mamičku. Ale, samozrejme, rodili aj veľmi mladé, ešte neplnoleté dievčatá. Podstatným pre pôrodníkov al e je, aby ich najdôležitejšia chvíľa v živote nebola stresujúca a priviedli na svet zdravé dieťatko. „Našou ambíciou je stále sa zlepšovať a poskytovať čoraz lepšie a kvalitnejšie služby. Chcem sa aj v mene primára a celého oddelenia poďakovať všetkým našim pacientkam a ženám, ktoré nám prejavili dôveru a dúfam, že sa k nám budú naďalej vracať,“ dodal K. Vrabel. A v to veríme všetci, aby sme aj o rok mohli priniesť z tunajšej pôrodnice len samé pozitívne správy.

DSC_0005

Titul novoročného bábätka patrí v staroľubovnianskej pôrodnici Filipovi Cirákovi z Podolínca s mierami 3000 g, 48 cm a dátumom narodenia 1.1. 2018 o 20.20 h. Na svet priviedla svojho druhého syna mamička Katarína, ktorá sa podľa termínu chystala do pôrodnice až 14. januára. Synček sa ale ponáhľal na svet, aby sa z neho tešil aj 7-ročný braček Janík a celá rodina tak mohla osláviť nielen jeho príchod, ale aj okrúhlu 30-tku mamičky. Veľa krásnych udalostí naraz, a tak želáme všetkým veľa radostí zo života, hlavne toho nového – Filipkovho! 

DSC_0013

Tejto mamičke síce ušiel titul prvého novoročného bábätka iba o jednu hodinu, zo svojho synčeka narodeného cisárskym rezom 31. 12. 2017 o 23.00 h sa však rovnako teší.  


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 1 (9. január 2018)


Comments


bottom of page