Svetové ocenenie Viktora Lapšanského
- Mário Veverka
- Aug 11, 2018
- Čítanie: 2
Updated: Jul 7, 2020

Dva dni súťaženia, tri rôzne trate (5,10 a 21 km) a navyše, stretnutie so zakladateľom severskej chôdze so špeciálnymi chodeckými palicami tvárou tvár, priniesli Majstrovstvá sveta v Nordic Walking. Ich súčasťou, spolu s 585 pretekármi zo 14 krajín, boli aj dvaja Staroľubovňania. A táto mikrovýprava Slovenska si na nich hanbu rozhodne neurobila.
Priam naopak. Urszula Lapšanská (2:39:15 h) totiž v poľskej Mosine obsadila 15. priečku (6. v kat.), Viktor Lapšanský (2:34:28 h) finišoval ako 39. (v kat. 12.). „Preteky boli pod dohľadom rozhodcov, a tak kráčať 21 km v správnej technike bolo veľmi náročné. No zvládli sme to a myslím, že úspešne,“ podotkol člen staroľubovnianskeho klubu, ktorého slová potvrdila aj Svetová federácia Nordic Walking-u. Počas šampionátu sa totiž udeľovala tzv. „Green Card“ – Zelená karta za perfektne zvládnutú techniku, pričom zo všetkých štartujúcich ju dostali len šiesti – štyria Poliaci, jeden Francúz a… Viktor Lapšanský.

„Nesmierne ma to potešilo a pre mňa má cenu zlata. Sám prezident a zakladateľ Nordic Walkingu – Fín Marko Kantaneva pri odovzdávaní Green Card povedal, že tento šport je o správnej technike. A kto ju zvládne, je víťaz, majster,“uviedol Staroľubovňan, ktorý ocenenie The World Original Nordic Walking Federation prijal s pokorou, lebo vie, čo sa za ním skrýva – pravidelný tréning, sebazapieranie a najmä presvedčenie, že to, čo robí, má svoj význam.
„Chcem preto poďakovať mojej rodine, predovšetkým svojej manželke Ulke, ktorá ma v tom podporuje, ale hlavne za všetky spoločne tréningy a preteky, ktoré spolu zdieľame,“dodal V. Lapšanský.

FOKUS NA TATRY
Ešte predtým než zahviezdil v Poľsku, sa člen BK SL predstavil na Lomnickej desiatke. Novozaložené preteky síce sprevádzalo nepríjemné počasie, no podľa jeho slov,„vytrvalý dážď ani studený vietor mi nezlomil odhodlanie absolvovať celú trasu.“V. Lapšanského napokon potešil tak cieľový čas (1:08:13 h), ako aj umiestnenie. Nad jeho sily totiž zostal len Prešovčan Jozef Šoltéš patriaci k NW špičke na Slovensku. Na štart trailového behu v Tatranskej Lomnici sa však postavili aj ďalší muži z okresu.„Prvé 4 km dlhé kolo nás previedlo miestnymi uličkami a cestičkami, druhé – o 2 km dlhšie, zas po turistickom chodníku až do Tatranských Matliarov. Po cyklotrase k lanovke sme sa potom vrátili späť,“opísal náročnú trať, počas ktorej nastúpal až 400 výškových metrov, Martin Sivuľka z TJ Mier Kamienka. Jeho čas – 48:51 min, stačil v kat. M19-39 na 16. miesto, Antona Hudáka (41:11 min.) klasifikovali v cieli ako jedenásteho. Medzi 50 – 59-ročnými bežcami však reprezentant Falck-u získal bronz.
Mimochodom, pod „slovenské Alpy“ sa Staroľubovňania o niekoľko dní opäť vrátili. V nedeľu 8. júla sa totiž konal už 41. Malý Štrbský maratón a spolu s 500 pretekármi, vrátane Keňanov, sa na trať vydal i Martin Sivuľka, Anton Hudák, Danka Faltičková a manželia Lapšanskí. Tí dali opäť prednosť Nordic Walking-u, a tak ako v I. kole série Tatry v pohybe – Prestige Tour, neobišli naprázdno. Na 10 km trati si V. Lapšanský pripísal body za 2. miesto, presne 5 min. a 43 sekúnd za ním finišovala U. Lapšanská, ktorú čas 1:14:43 h vyniesol na striebornú pozíciu. Vo svojej kat. však dominovala, podobne ako A. Hudák (10 km, 39:31 min., 9. miesto celkovo). M. Sivuľka (47:13 min.) obsadil v M19-39 19. priečku, ako šiesta preťala cieľ D. Faltičková (2:56:8 h), ktorá si na svoje plecia naložila ešte o 21 km viac.
Foto: archív V.L.
Článok bol publikovaný v ĽN č. 28 (16. júla 2018)
Comments