top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Stovka bocianov prichytená pri love


V okolí Starej Ľubovne sa už dlhšie pohybuje kŕdeľ bocianov, zhruba 35 jedincov. Ide o bociany, ktoré sú pohlavne nedospelé alebo ešte nezahniezdili a ich jediným cieľom je zaobstarať si potravu. No tentokrát sme ich na jednom poli pri Vansovej ulici narátali približne 100.


Bociany, ktoré sa zhromaždili na poli, prišli hľadať potravu pre svoje mláďatá. „Pri monitoringu hniezd bocianov sme 18. júna v niektorých objavili ešte len vajíčka, inde mláďatá v páperí. Voľaktoré mladé bociany už boli dokonca dostatočné veľké, aby o pár dní opustili hniezdo,“ zhrnul riaditeľ Správy PIENAP-u Vladimír Kĺč. Koncom júna ochranári vždy kontrolujú počet mláďat v hniezde. Tento rok ich v územnej pôsobnosti Správy PIENAP-u, TANAP-u a Slovenského raja bolo 71.


Tieto sťahovavé vtáky lovia najmä hraboše a myši na pooranom poli. Čerstvo pokosené pole im zas ponúka lúčne koníky, množstvo chrobákov a hmyzu. „Hlavným dôvodom, prečo si vyberajú tento druh potravy, je úbytok mokradí a obojživelníkov,“ povedal V. Kĺč.


Zaujímavé je, že v 35 kusovom kŕdli v okolí Starej Ľubovne sa zdržiava jeden poľský a pravdepodobne nemecký bocian. „Identifikoval som ho ďalekohľadom podľa veľkého krúžku, ktorý kedysi používali Nemci. Veľmi dlho sa už nepoužíva a na základe toho vieme určiť približný vek bociana. V prípade, že by som sa dostal bližšie a videl číslo krúžku, vieme jeho vek určiť presne a aj to, odkiaľ k nám priletel,” vysvetlil V. Kĺč a dopovedal, že pri krúžkovaní bocianov sa vždy meria aj priemer a výška hniezda.


Jedno z najväčších v okrese máme aj v Starej Ľubovni na elektrickom stĺpe na križovatke pri odbočke na Mníšek nad Popradom. Jeho plocha má okolo 4 m2.


foto: E.F.


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 26 (7. júl 2020)

Comments


bottom of page