top of page
  • Writer's pictureMgr. Miriama Sekelská

Staroľubovňan celoslovenským víťazom Junior Design

Študent Gerard Strič navrhol koncept mobilnej aplikácie Medica, ktorá má byť akýmsi zdravotným asistentom. Navrhnutý dizajn aplikácie získal v celoslovenskom kole konferenčnej súťaže Junior Internet 2021, v kategórii Junior Design 1. miesto.

Súťažná prehliadka sa zmeriava na objavovanie talentov informačných technológií (IT). Vďaka nej sa môžu mladí ľudia dostať do IT sveta a získať zaujímavé spolupráce. Aj Gerard Strič už dostal na svoj koncept ponuku od developerov. „Vytvoril som UX/UI dizajn koncept zdravotného asistenta v podobe mobilnej aplikácie Medica. Je to návrh vizuálu aplikácie ako z dizajnového, tak aj funkčného hľadiska,“ vysvetlil študent z Cirkevného gymnázia sv. Mikuláša.


Projekt pozostáva zo štyroch hlavných pilierov. Najdôležitejším benefitom aplikácie by mala byť bezplatná komunikácia s lekárom prostredníctvom chatu, telefonického hovoru, prípadne videohovoru. „Ďalším pilierom sú vzdelávacie blogy, kde by publikovali odborníci. V aplikácii by bola aj elektronická lekáreň, zastúpená rôznymi farmaceutickými reťazcami. Užívateľovi by sa zobrazili jednotlivé ceny liekov, následne by si mohol cez farmaceutický reťazec vybrať konkrétny produkt a dať doviesť donáškovou službou,“ opisuje navrhované možnosti v aplikácii G. Strič.


Dizajn sa snažil prispôsobiť použiteľnosti. „Chcel som, aby sa užívateľ v aplikácii ľahko vyznal, a aby bolo všetko zrozumiteľné a intuitívne. Druhá časť dizajnu sa zameriava na to, aby bola vizuálne pekná a minimalistická. Implementoval som poznatky z psychológie a podľa toho vyberal farby,“ zhrnul mladý študent, na čo všetko pri tvorbe myslel, aby vizuál na používateľa vplýval príjemne. Vo svojom návrhu použil modrú farbu, pretože sa spája s medicínskou sférou a z psychologického hľadiska vyjadruje dôveru a stabilitu.


OVPLYVNILA HO KORONAKRÍZA

Nápad vznikol na základe Stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ). „Pri výbere témy ma ovplyvnila aj koronakríza. Chcel som, aby sa to týkalo zdravotnej sféry. Baví ma dizajn, preto som vedel, že ho budem v rámci práce aplikovať,“ prezradil o začiatkoch G. Strič. Tému si vybral aj vďaka rodine a mnohým diskutujúcim, ktorí mu pomohli zodpovedať, čo by sa do aplikácie hodilo. „Veľa som sa o svojom nápade rozprával s rodičmi, príbuznými a priateľmi, ale aj cudzími ľuďmi. Rozhovory sme viedli o konkrétnych funkciách, ktoré by aplikácia mala mať. Neskôr boli súčasťou testovacej fázy, návrh si mohli prezrieť a dopísať svoje požiadavky. Vďaka nim som mohol svoj koncept ešte vylepšiť. Táto fáza bola veľmi dôležitá, pretože aplikácia má byť zrozumiteľná pre širokú cieľovú skupinu,“ povedal o testovaní konceptu G. Strič, ktorým zisťoval prehľadnosť a funkčnosť dizajnu aplikácie. V rámci SOČ na ňom pracoval dva mesiace s tým, že pár dní trvalo zohnať ľudí na testovanie konceptu. Reálne asi týždeň čistého času zabralo tvorenie vizuálu.

Celkovo vytvoril 44 obrazoviek. Do súťaže sa prihlásilo 330 žiakov s 261 projektmi. V šiestich kategóriách súťažili tvorcovia webu, grafiky, dizajnu či programátori mobilných aplikácií.


Sféra informačných technológii je jeho obľúbenou a určite by sa raz chcel pustiť aj do programovania. „Hlavne, aby to bolo prepojené s dizajnom, či už programovanie webových stránok alebo aj aplikačný dizajn,“ prezradil o svojich plánoch úspešný študent a dodal, „som rád a vďačný, že ma učiteľ slovenčiny Ján Palša oslovil, aby som svoju prácu do súťaže prihlásil.“


Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 19 (19. máj 2021)


Comments


bottom of page