top of page
  • Peter Rindoš

STARÁ ĽUBOVŇA: Zo sídla okresného súdu pracovisko, k prokuratúre má ísť Kežmarok

Updated: Feb 11, 2022


Prípadné zachovanie okresného sídla súdu v Starej Ľubovni je aj po dlhých mesiacoch v rukách poslancov Národnej rady. Návrh ministerky Kolíkovej na jeho zrušenie prednedávnom schválila vláda. Zároveň sa uzniesla ponechať sídlo staroľubovnianskej okresnej prokuratúry, pod ktorú má po novom spadať aj okres Kežmarok!

Reforma súdnictva je v súčasnom volebnom období prioritou ministerstva spravodlivosti. Jej cieľom má byť najmä zvýšiť dôveryhodnosť, ale aj výkon a kvalitu súdnictva. Súčasťou zmien je aj nová súdna mapa, ktorá sa výrazne dotýka okresu Stará Ľubovňa.

Ako sme pred časom informovali, v rámci opatrení mala byť Stará Ľubovňa zaradená spolu s Kežmarkom do Severospišského obvodu so sídlom v Poprade. O vysunuté pracovisko, na rozdiel od Kežmarku by sme však prísť nemali.


Poslanec Šipoš: Nevidím dôvod súd rušiť

Niektoré médiá pred schvaľovaním reformy súdnictva na vláde informovali, že sa “zasekla“ práve na súde v Starej Ľubovni. Dôvodom mal byť nesúhlasný postoj najväčšieho vládneho hnutia OĽaNO, konkrétne predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša.

Staroľubovňan, ktorý je aj poslancom v rodnom meste, sa totiž zúčastňoval rokovaní na ministerstve. Rezort spravodlivosti pod vedením Márie Kolíkovej zmenu v prípade Starej Ľubovne odôvodňoval, že tunajší okresný súd má iba šesť sudcov a nedokáže zabezpečiť ich špecializáciu. „Ak pani ministerka navrhla sídlo súdu pre Oravu v Dolnom Kubíne, kde je len päť sudcov, nevidím dôvod, prečo by nemal ostať okresný súd so šiestimi sudcami v Starej Ľubovni. Každopádne si myslím, že súdna mapa by mala byť férová pre celé Slovensko,“ reagoval pre Ľubovnianske noviny M. Šipoš. Ako dodal, nepopiera snahu zachovať inštitúcie v Staroľubovnianskom okrese. „Ak chceme mať plnohodnotný okres a perspektívu, musíme sa ich pokúsiť zachovať. Najmä to musí byť spravodlivé aj k ostatným.“


Generálna prokuratúra navrhla náš okres do Kežmarku

V rámci reformy súdnictva bolo pripomienkovaných celkovo 164 námetov. Niektoré z nich sa týkali aj nášho okresu. Napríklad k viacerým navrhovaným zmenám sa vyjadrovala aj Generálna prokuratúra (GP). „Nesúhlasíme so zrušením Okresného súdu Kežmarok a Okresného súdu Stará Ľubovňa a opätovne navrhujeme zlúčenie okresných súdov v Kežmarku a Starej Ľubovni so sídlom v Kežmarku,“ uviedla okrem iného.


Sídlo Okresnej prokuratúry v Starej Ľubovni.


V námietkach odcitovala aj stanovisko súdu v Kežmarku, ktorý pripomenul historický kontext, kedy tamojší Ľudový súd s pôsobnosťou do 60-tych rokov minulého storočia zahŕňal aj terajšie okresy Poprad a Kežmarok.


Generálna prokuratúra pripomienkovala aj stanovisko prokuratúry v Starej Ľubovni. Tá poznamenáva, že súd v meste nebol zriadený v rámci reforiem za Mečiara, ale ešte v roku 1968 a odvtedy bolo jeho zachovanie vždy opodstatnené. Prokuratúra v stanovisku poukazuje na prípadnú zlú fyzickú dostupnosť obyvateľov okresu do Popradu.


Rezort spravodlivosti v odpovedi na námietku uviedol, že trvá na začlenení súdov v Kežmarku a Starej Ľubovni do obvodu Okresného súdu Poprad. Zároveň však potvrdil, že pracovisko súdu v Starej Ľubovni chce ponechať. „Predstavuje to podstatný posun v porovnaní s pôvodne navrhovanou úpravou, ktorá v tomto obvode nepredpokladala zachovanie pracoviska.“


Rozhodnú poslanci

Ako sa návrhy zmien prejavia v regiónoch, bude predmetom hlasovania poslancov Národnej rady. Dokumenty by mali ísť do prvého čítania na schôdzi vo februári a do druhého čítania v marci. Odobrovať ich bude prezidentka.


Foto: ĽMS

Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 5 (9. február 2022)Comments


bottom of page