top of page
  • Mário Veverka

Stanislava Benka si rybárstvo k sebe pritiahlo

Updated: Jul 15, 2020


SB lov

Prestavte si, že vás od narodenia sprevádza nevysvetliteľné nutkanie, ktoré nevylieči ani puberta, ani práca, láska či žiadne iné okolnosti. Pravdepodobne nemáte veľa možností, ako mu odolať. A to bol aj prípad Stanislava Benka, ktorý sa k rybárstvu dostal už ako dieťa. Vlastne, nedostal. Ono si ho totiž k sebe pritiahlo.


Dnes čerstvý tridsiatnik tak bol s vodou (a životom pod hladinou) spojený prakticky od narodenia. A od chytania jalcov na čerešňu, na čo má krásne spomienky, po plaváčik s kukuričkou, prešiel, ako sám hovorí, všetkým. „Strávil som krásne obdobia na tunajšom rybníku, skvelé rybačky na Oravskej priehrade. Z každej som si niečo odniesol, niečo sa naučil a dnes nemám problém si ísť zachytať na ťažko, prívlačovať či chytať na pláváčik. Ale top pre mňa je muškárina,“ vyznal sa najskôr S. Benko. Ten má dnes na svojom konte množstvo „výstavných“ kusov, vrátane trofejných. Za jednu z „naj-„ možno považovať 105 cm dlhú a 13 kg vážiacu kráľovnú slovenských riek – hlavátku.

LN - hlavatka IMG_0187

Práve ryba, ktorú v decembri 2013 ťahal z Popradu zhruba hodinu a trištvrte, bola pre neho bodom zlomu. Dôvod?„Aj vďaka nej som poznal strašne veľa dobrých ľudí. Na druhej strane, s mnohými, ktorí sa tvárili ako kamaráti, dnes nie som v kontakte. No bol to veľký prelom,“priznal rodený Staroľubovňan.Po jej ulovení sa totiž stretol s Jaroslavom Jurkovským, ktorý mu ponúkol možnosť chytať za Orlov. A odvtedy je v súťažnom kolotoči.„Najväčšiu zásluhu má na tom ale Janko Tišák. A škoda, že práve on, ktorý mi dal najviac, už na mňa dáva pozor len zhora,“dodal ešte so smútkom v hlase S. Benko.

Keď tento člen tunajšej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu cestoval na svoje prvé  preteky, mal pred nimi rešpekt. Pocit po skončení však opísal ako zistenie,„keď si myslíte, že nič neviete a zrazu zistíte, že niečo predsa len áno,“ doplnil rybár, ktorému pri nominácii na domáci šampionát veľmi pomohli domáce vody. V Ľubovnianskej muche totiž skončil desiaty a hoci mu posledné preteky nevyšli, posledná miestenka naň bola jeho.


Ako Stanislav Benko dopadol na M-SR, prečo sa rozhodol vytvoriť nové muškárske družstvo i to, aký názor má na ochranu kormoránov, sa dozviete Ľubovnianskych novinách č. 3.


Comentários


bottom of page