top of page
  • Writer's pictureMgr. Helena Musalová

Spoznávame na fotografiách

Updated: Jul 6, 2020

Aj vďaka aktivite našich čitateľov sa vraciame do minulosti cez krásne historické fotografie. Dnes sme siahli do ponuky Staroľubovňana Egona Dlugolinského, ktorý k nám doručil viac vzácnych snímok.


Táto je dokonca mimoriadne vzácna aj pre neho, pretože v dome v pozadí, ktorý pozná zrejme každý,  aj býval. Tzv. kúria Dlugolinských kedysi patrila jeho starým rodičom Júliusovi a Emílii a kúpili ju od grófa Zamoyského v roku 1920.  Snímka zachytáva budovu okolo roku 1923 aj so starými rodičmi majiteľa fotografie. Tí, ktorí prichádzajú hlavnou trasou do Starej Ľubovne, nemôžu dnes prehliadnuť masívny historický dom po ľavej strane pri hasičskej stanici. Po rokoch ho dnes súčasní majitelia z rodiny Dlugolinských nádherne rekonštruujú a dostáva iný look v zelenkavej farbe. A skôr narodení si isto spomenú aj na roky, kedy objekt vlastnil štát, istý čas tam bolo aj múzeum 2. sv. vojny, no a potom dlho chátral, až sa po roku 1989 dostal po dlhých prieťahoch späť do rúk pôvodných majiteľov. O tejto budove sa však píše už v roku 1850 v Uhorskom geografickom slovníku…

foto_kuria

————————————————————————————–


Pokračovanie článku nájdete v Ľubovnianskych novinách č. 34, ktoré sú v predaji do 25. septembra.

Vzhľadom k tomu, že publikovanie celých článkov negatívne ovplyvňuje predajnosť Ľubovnianskych novín, od septembra 2018 budeme na www.lms.sk, okrem plných článkov z predchádzajúceho čísla, publikovať aj skrátené materiály, upútavky a fotogalérie z reportážnych výjazdov.   Čerstvé informácie nájdete vždy v aktuálnom čísle ĽN. Nezabudnite si ho preto kúpiť, stojí iba 35 centov. Podporíte tak predajnosť, ktorá je v týchto neľahkých časoch priam rozhodujúca.


Comments


bottom of page