Slovensko nie je veľká krajina, no rozhodne v nej nechýbajú krásy prírody, jedinečné pamiatky či nezabudnuteľné zákutia. V našej rubrike Spoznávajme Slovensko si dnes bližšie predstavíme región Liptov.
Liptov je známou destináciou dovolenkárov v letných i zimných obdobiach, a to vďaka jeho prírodným podmienkam či historicko-kultúrnym pamiatkam. Tvoria ho dva okresy - Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Rozprestiera sa na severe Slovenska v Liptovskej kotline. Dohliadajú na ňu najväčšie hory na Slovensku – Vysoké Tatry, Západné Tatry a Chočské vrchy zo severu, Nízke Tatry z juhu, Veľká Fatra zo západu a Popradská Kotlina z východu. Pramenia tu rieky Čierny a Biely Váh, ktorých sútokom je práve naša najdlhšia rieka Váh. Nachádza sa tu tiež druhé najväčšie vodné dielo na Slovensku Liptovská Mara, prezývaná ako Liptovské more.
NAŠE TIPY
Dlhé dni voľna a teplé počasie mnohí využívajú hlavne na schladenie. V okolí Liptova možno zahliadnuť niekoľko termálnych prameňov – Kalameny, Liptovský Ján – Kaďa. Naopak minerálne pramene, ktorých liečivé účinky sú využívané v kúpeľoch Lúčky, zásobujú aj kúpalisko Liptovský Ján a akvaparky Bešeňová a Tatralandia.
Región Liptov ponúka veľké množstvo aktivít pre milovníkov športu. Leto na Liptove patrí nadšencom turistiky. Nekonečné a pestré výhľady stoja za to. Fanúšikovia adrenalínových športov si tu môžu vyskúšať napríklad paragliding, horolezectvo alebo rafting. V zime je to hlavne lyžovanie. Najznámejšími strediskami sú Jasná, Malinô Brdo a Závažná Poruba. Disponujú kvalitnými zjazdovkami a dobrým zázemím. Na svoje si prídu aj fanúšikovia bežkovania.
Vo viacerých oblastiach na Liptove sa môžeme aj dnes stretnúť s pamiatkami ľudovej architektúry, napríklad v skanzene Pribylina, v Múzeu liptovskej dediny. Drevené obytné stavby reprezentujú vtedajšie typické znaky roľníckych a remeselníckych vrstiev. Spolu vytvárajú kultúrno-historickú skladbu vtedajšieho Liptova.
Medzi klenoty ľudovej architektúry patrí aj miestna časť Ružomberka, podhorská osada Vlkolínec, ktorá leží v Národnom parku Veľká Fatra, na južnom úpätí vrchu Sidorovo. Pripomína stredoveké dedinské mestečko s drevenou architektúrou a nenarušenou zástavbou zrubových domčekov. Je zapísaná v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Zabudnúť netreba ani na ďalšie historicko-kultúrne pamiatky ako Galéria P.M. Bohúňa, Havránok, Kostol sv. Mikuláša a Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku.
Nájdeme tu aj krásy podzemného sveta, ktoré každý rok priťahujú mnoho návštevníkov. Jedinečné tvary či očarujúce farby zdobia krásu prírody. Liptov je mimoriadne bohatý región na jaskyne, netreba sa teda báť navštíviť tieto štyri skvosty – Demänovskú jaskyňu slobody, Demänovskú ľadovú jaskyňu, Stanišovskú jaskyňu a Važečkú jaskyňu.
Matej Bartoš, foto: visit Liptov
Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 33 (7. september 2022)
Comments