Aj vy si neviete predstaviť jedlo bez soli? A možno je to len sila zvyku a naše telo vôbec toľko soli nepotrebuje. Ak si nechcete zarobiť na zdravotné problémy, zvážte, či by nebolo dobré soľničku kdesi schovať...
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) apelovala na svetové spoločenstvá, aby sa do roku 2025 pokúsili znížiť príjem soli u svojich obyvateľov o 30 percent. V mnohých krajinách preto výrobcovia postupne znižujú jej obsah v potravinárskych výrobkoch. Aj Slovensko sa v tomto smere zaviazalo, čo dokazuje Akčný plán pre potraviny a výživu na roky 2017 – 2025.
Soľ je pre ľudské telo dôležitá, no nie až v takom množstve, v akom ju v súčasnosti konzumujeme. Kedysi sa využívala najmä ako konzervačný prostriedok na uchovávanie potravín, keďže zamedzuje šíreniu baktérií. Získavame ju najmä ťažbou a odparením z morskej vody. Pri varení používame upravovanú kuchynskú soľ, prípadne iné alternatívy, ako sú himalájska či morská soľ. Kuchynská soľ je vlastne chlorid sodný (NaCl), teda zlúčenina sodíka a chlóru.
Priveľa škodí
Podľa WHO je odporúčaný denný príjem soli 5 g/deň u dospelého človeka, čo predstavuje množstvo asi 1 čajovej lyžičky. Ideálne sú však maximálne 4 gramy. Deti, seniori a ľudia s ochoreniami srdca či obličiek by mali toto číslo ešte znížiť. V skutočnosti však dospelý človek skonzumuje priemerne až okolo 9 – 12 gramov soli denne (teda takmer dve čajové lyžičky), čo je alarmujúce.
Soľ sa spolu s minerálmi v ľudskom organizme podieľa na udržaní rovnováhy tekutín vo vnútri buniek. Prispieva k správnemu fungovaniu srdca, nervov, svalov ap. Dlhodobo vysoký príjem soli je však rizikovým faktorom vzniku vysokého krvného tlaku, infarktu, mŕtvice, kardiovaskulárnych ochorení, ale i poškodenia obličiek a rakoviny žalúdka. Podľa istej čínskej štúdie by zredukovanie príjmu soli u ľudí o 1 gram denne mohlo do roku 2030 ochrániť až 9 miliónov ľudí pred mŕtvicou a infarktom myokardu.
Skúma sa aj vplyv na obezitu. Hoci soľ nie je priamou príčinou obezity, je jedným z hlavných faktorov jej vzniku. Soľ zadržuje v tele vodu a napriek tomu, že neposkytuje žiadne kalórie, môže stimulovať chuť do jedla. Aj preto sa slaných jedál nevieme nabažiť a ešte po nich máme chuť na sladké nápoje... Ak preto v tejto dobe uvažujete aj o zhodení pár nadbytočných kilogramov, skúste to na začiatok s vylúčením čipsov, tyčiniek a celkovo dosáľania.
Nedávny výskum vo Veľkej Británii, ktorý zahŕňal 500 000 dospelých ľudí v strednom veku, odhalil súvislosť so skoršou smrťou u tých, ktorí si jedlo vždy dochucujú soľou. Vedci zistili, že pravidelné pridávanie soli do jedla znižuje dĺžku života mužov o viac ako dva roky a u žien o jeden a pol roka. Toto nezahŕňa solenie a korenenie počas procesu varenia.
Ak chcete zmeniť svoje stravovanie:
- Čo najviac obmedzte priemyselne upravované potraviny, ktoré sú často
zbytočne presolené.
- Varte z čerstvého mäsa a zeleniny.
- Namiesto soli a dochucovadiel, ako sú bujóny, vegeta ap. si radšej jedlo
dochucujte bylinkami, koreninami alebo doma pripravenými zeleninovými
dochucovadlami, do ktorých ste nepridávali soľ.
- Čítajte etikety na potravinách, zamerajte sa najmä na obsah sodíka.
- Čerstvé, ale i mrazené ovocie a zelenina majú nízky obsah sodíka, čo
nemusí platiť pre ich konzervované verzie.
- Zbavte sa zlozvyku dosáľať si už dovarené jedlo.
- Ak to v jeden deň v týždni so solenými jedlami preženiete, po zvyšok
týždňa si množstvo prijatej soli už strážte.
Varte čo najviac doma
Napriek veľkej obľúbenosti Slovákov stále si jedlo dosáľať, najviac konzumujeme soľ zo skrytých zdrojov, teda zo spracovaných potravín. Odhaduje sa, že až 75 % soli prijímame zo spracovaných potravín. Hoci v skutočnosti tieto potraviny nemusia mať slanú chuť, pretože kvôli množstvu éčiek a prísad, je chuť soli v nich potlačená. Ide o sladké a slané pochutiny, instantné tovary, dochucovadlá ap.
Dagmar Baluchová, foto: pixabay.com
Článok bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č. 38 (12. október 2022)
Commentaires