top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Slovensko známe aj vďaka našim rodákom

Updated: Jul 13, 2020


Katka-Cinania

Teraz sa na chvíľu prenesieme do Francúzska, kde bol na lyonskom Námestí Bellecour prvý letný víkend venovaný už 26. ročníku úspešných konzulárnych slávností, na ktorých sa tento rok prezentovalo 51 krajín a ktoré pritiahli i napriek prísnym bezpečnostným opatreniam okolo 42 000 návštevníkov. A čo je pre nás najpodstatnejšie, na tomto podujatí malo po ročnej odmlke opäť zastúpenie aj Slovensko.


Pod záštitou honorárneho konzula Slovenskej republiky Menyherta Kocsisa, podpredsedu Žilinského samosprávneho kraja Jozefa Štrbu a riaditeľa Slovenského inštitútu v Paríži Daniela Jurkoviča a vďaka horlivosti miestneho občianskeho združenia SLOVAKLYON sa prezentovalo Slovensko v tom najlepšom svetle. „Slovenský stánok sa už z diaľky vynímal typickým čičmianskym vzorom a lákal návštevníkov rytmickou folklórnou hudbou v podaní pánov muzikantov z Terchovej,“ informovala naše noviny Katarína Chapuis Šutorová, naša dopisovateľka žijúca vo Francúzsku angažujúca sa v príprave Konzulárnych slávností už desať rokov. Tie má na starosti spolu so slovenským spolkom, honorárnym konzulom a slovenským veľvyslanectvom. Ako vysvetlila, konzulárne slávností boli rozdelené na dve časti. Prvá, oficiálna, bola pre verejnosť uzavretá. Na nej sa stretli delegácie veľvyslancov a konzulov z 51 krajín. „Po úvodnom príhovore bol každý stánok osobitne privítaný zástupcami mestského zastupiteľstva. A naša delegácia bola milo prekvapená vedomosťami, ktoré mali zástupcovia radnice o našej krásnej krajine,“ pripomenula rodáčka z Vyšných Ružbách. Aj vďaka nej sa dozvedáme, že druhá časť konzulárnych slávností bola rezervovaná hlavne širokej verejnosti a v stánku bol o Slovensko veľký záujem. „Informovali sme návštevníkov o možnostiach prepravy na Slovensko, o slovenských turistických destináciách a odpovedali sme na množstvo individuálnych otázok. Ponúkli sme záujemcov, tak ako sa to už u nás patrí, síce nie chlebom a soľou, ale makovým koláčom a kofolou. Chute najprv prekvapili, ale nakoniec sa všetci zhodli, že je to dobré,“ dodala K. Chapuis.


Plány aj s rodným Prešovským krajom Priestor na hlavnom pódiu dostala aj Terchovská ťažká muzika, kde pre lyonské publikum zahrala krátky koncert. „Vďaka ich vystúpeniu sa v stánku zastavili aj iné zahraničné telesá a za pár minút si pripravili pre prekvapených návštevníkov spoločné zaujímavé predstavenie. Viete si predstaviť zlúčenie typickej čínskej folklórnej hudby alebo hlučnej tuniskej kapely s našou pravou terchovskou?“ Nuž, veľmi nevieme, ale muselo to byť iste fascinujúce a veríme, že toto je pre Slovensko skvelá reklama a ako sme sa dozvedeli od K. Chapuis Šutorovej, počas konzulárnych slávností sa uskutočnili viaceré rokovania za účelom ďalšej spolupráce medzi Žilinským samosprávnym a Lyonským krajom.

Katka-Africania

A keďže  rodáčka zo Staroľubovnianskeho okresu K. Chapuis Šutorová má vrelý vzťah k rodnému kraju, potešila nás aj táto informácia:„Mojím najväčším prianím by bolo prezentovať takto môj rodný Prešovský kraj.“

Ostáva tak veriť, že to nebude až taká vzdialená budúcnosť, a to aj vzhľadom k takejto osobnej angažovanosti našich rodákov žijúcich v zahraničí, i k tomu, že práve Prešovský kraj nedávno nadviazal s Francúzskom, konkrétne s regiónom Horných Pyrenejí a mestom Lurdy, významnú spoluprácu.

franc

S Terchovskou ťažkou muzikou Katarína Chapius Šutorová, v dolnom rade podpredseda Žilinského kraja Jozef Štrba a konzul Menyhert Kocsis.


Informácie a fotografie poskytla dopisovateľka ĽN Katarína Chapuis Šutorová 


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 28 (18. júl 2017)  


Comments


bottom of page