Letnú sezónu odštartovali po existenčných turbulenciách aj v Stredovekom vojenskom tábore. Už teraz vedia, že v lete nebude toľko táborov, ako to bolo po iné roky.
LETNÉ TÁBORY UŽ NEOBSADIA
Koncom uplynulej sezóny opravili strechu kapitánskej krčmy a na stole mali projekt, ktorý hovoril o novom ubytovaní pre školské výlety. Opravovať chceli toho pomerne veľa, no zastavilo sa to. Dôvodom boli diskusie mestských poslancov o budúcnosti tábora. „Boli návrhy ako nás, našu spoločnosť pretransformovať, tábor dať do prenájmu... To sa riešilo na februárovom zastupiteľstve, a tak plány, ktoré sme mali, sa nám tým pádom nedalo zrealizovať,“ povedal Pavol Kocurko, konateľ spoločnosti Marmon, s.r.o., ktorá prevádzkuje Stredoveký vojenský tábor.
Diskusie a neistota tak ovplyvnili hlavne letné tábory, ich počet bude nižší. „Katalógy cestovných agentúr, ktoré sa venujú letným táborom, vychádzajú v januári, a preto nám letné tábory padli. My sme nevedeli, či vôbec otvoríme sezónu,“ dodal P. Kocurko.
PLÁNUJÚ AJ TRADIČNÉ PODUJATIA
Napriek tomu majú v Stredovekom vojenskom tábore, ktorý vznikol v roku 2006, plánov veľa. „Chceme zrubové chaty, posilniť ubytovacie kapacity, v zime aj pre lyžiarske zájazdy. Snažíme sa, aby toto zaradenie slúžilo pre skupinové zájazdy a výlety. Momentálne však nie sú žiadne vhodné výzvy, čo sa ubytovacích kapacít týka, takže stále čakáme,“ poznamenal konateľ Pavol Kocurko. Napriek tomu do novej sezóny vstúpili aj s novým kalendárom podujatí.
ZAUJALI OBNOVENÝM TREBUŠETOM
V podhradí v prvý deň otvorenia ukázali aj trebušet, stredoveký obliehací stroj, ktorý slúžil na obliehanie hradov, pevností, na dobíjanie múrov, prelomenie hradieb a vstupnej brány. „V minulosti boli strely kamenné, teraz používame na ukážku drevo,“ vysvetlil Richard Čus, vedúci skupiny historického šermu Cohors z Prešova.
Ide v súčasnosti o raritu, ktorej vyhotovenie stálo spoločnosť 5000 eur. Vyrobená je z kvalitného dreva. Tento typ stroja musí obsluhovať minimálne šesť ľudí. „Mali sme v prvý deň otvorenia asi šesť ukážok činnosti trebušetu,“ doplnil R. Čus, ktorý predtým so svojou skupinou ukážky tohto typu útoku vynechávali, keďže predošlý trebušet doslúžil.
Alena Dudláková, foto: ĽMS
Materiál bol uverejnený v Ľubovnianskych novinách č.17 (2. máj 2024)
Comentarios