top of page
  • Writer's pictureRedakcia ĽN

Samuelovi Strukovi učarovali motorky

Updated: Jul 9, 2020


IMG-3505

V malej obci Vislanka, ktorá je známa aj krásnou motokrosovou traťou, vyrastá cyklokrosový talent. Samuel Struk si zamiloval motorky od detských čias. Hoci má len 16 rokov, na svojom konte má viacero prestížnych štartov i ocenení. Motokrosu venuje takmer všetok voľný čas a rád by v ňom pokračoval aj v budúcnosti.


Samuel má šport zakódovaný v génoch, ako žiak chodil na futbalovú školu do Lipian, hrával aj hokej za Sabinov. Odmala však mal rád motorky. Prvú v rodine mal otec a potom ich kúpil aj dvom synom, keď boli starší. Lásku k dvojkolesovým mašinám podporila aj výstavba motokrosovej trate v obci. Keď si musel vybrať jeden šport, rozhodli motorky. „Mňa to veľmi chytilo, otec mi neskôr kúpil silnejšiu motorku a začal ma trénovať. On síce nie je odborník na motokros, ale odpozerali sme veľa vecí z videí a chodievali sme na preteky len tak pozerať. Prvé preteky som absolvoval u nás vo Vislanke na malej motorke, keď som mal 8 rokov, bol to Východoslovenský pohár, profesionálne súťažím od roku 2010,“ vrátil sa k svojim začiatkom športovec. V roku 2015 dosiahol prvý výrazný úspech. Štartoval za MRA Team v triede 85 cm3 na medzinárodných majstrovstvách republiky a hneď sa stal majstrom Slovenska. Ďalší významný úspech prišiel vlani. To už prešiel do vyššej kubatúry 125 cm3 do 3B Racing Teamu. Stal sa druhým vicemajstrom Slovenska. Ak chcel napredovať, potreboval trénovať pod odborným dozorom. „Na jedných pretekoch sme stretli skúseného trénera a manažéra, bývalého profesionálneho jazdca Dušana Predanocyho. Prišiel za nami a povedal, že vidí vo mne potenciál, a že by ma mohol trénovať,“ spomína Samuel na osudové stretnutie s mládežníckym reprezentačným trénerom. Nasledovalo sťahovanie aj prestup do školy v Trenčíne, kde bol tri mesiace až do konca školského roka. Kvalitná príprava priniesla ovocie aj v tomto roku. Samuel štartoval v teame ESX Média a stal sa majstrom Slovenska. K tomu pridal ešte titul juniorského vicemajstra Českej republiky.


Motokros – životný štýl Mladého športovca podporuje v jeho záľube celá rodina. Kúpila karavan a sprevádza ho na všetkých pretekoch. „Robíme všetko pre to, aby syn mohol pretekať. Je šťastie, že má takú mamku, ktorá to dobre znáša, všade chodí s nami a nesnaží sa nám to zaraziť. Chceli by sme, aby aj tento rok išiel v jari do Trenčína trénovať pod dozorom Dušana Predanocyho,“ hovorí otec Marián, ktorý je sponzorom aj mechanikom v jednej osobe. Motokros znamená pre Samuela veľa, k motorkám ho to ťahá od detstva a už si ani nevie predstaviť, že by nejazdil. „Motokros nie je len šport, ale životný štýl. Znamená pre mňa veľa driny, tvrdé tréningy, veľa odopierania, ale predovšetkým veľký adrenalín a neopísateľné zážitky. Samozrejme, že tu hrozí nebezpečenstvo zranenia, ale to k tomuto športu patrí,“ vyznal sa mladý športovec. Samuel študuje na Obchodnej akadémii v Starej Ľubovni. Všetok svoj čas delí medzi školu a motorky. Motokrosu kvôli nemu venuje svoj čas dokonca aj celá jeho rodina. Cez týždeň ho čakajú tréningy a v sezóne sú preteky každý víkend. Trošku voľnejší režim je v zime, sú to 2-3 mesiace, keď je chladno a nepreteká sa. „Vtedy si chodievam zahrať futsal alebo si idem s chlapcami do Poľska zahrať hokej. A, samozrejme, posilovňa, plaváreň a beh, to je relax a súčasne aj kondičná príprava,“ skonštatoval Samuel,  ktorý si občas zájde s kamarátmi na kofolu. Čo sa týka plánov do budúcnosti, mladý motokrosár by rád pokračoval v kariére na svojich obľúbených motorkách, bez toho si nevie predstaviť život. „Chcel by som byť ešte párkrát majstrom Slovenska a dosiahnuť dobré pódiové umiestnenia v Čechách. Teraz už presedlám na KTM s vyššou kubatúrou 250 cm3, budem vo vyššej kategórii MX2. Bude tam silnejšia konkurencia, tam už je vek neobmedzený, bude to ťažšie, ale je to pre mňa výzva. Raz by som sa chcel dostať aj na majstrovstvá Európy, prípadne sveta. Všetko však bude záležať na peniazoch. Motokros nepatrí k vychýreným športom a zohnať sponzora je ťažké. Uvidíme, budúcnosť ukáže, čo bude s mojou kariérou,“ načrtol predstavy o svojej športovej budúcnosti Samuel.


IMG-3357

S. Strukovi končí sezóna v novembri. Po krátkej pauze odchádza v polovici februára niekam do tepla zvykať si opäť na motorku. A koncom marca sú už ďalšie preteky. 


Ján Petrus, foto: archív športovca


Článok bol publikovaný v Ľubovnianskych novinách č. 46. – 48. (19. december)


Comments


bottom of page